תפילין (א')

יוסף רזניק תגובות: 0

בפרשת השבוע נמצאת פרשת 'והיה אם שמוע' שאומרים פעמיים בכל יום במסגרת 'קריאת שמע'. בפרשה זו נאמר בין השאר (דברים יא, יח): 'וּקְשַׁרְתֶּם אֹתָם (את דברי ה') לְאוֹת עַל יֶדְכֶם וְהָיוּ לְטוֹטָפֹת בֵּין עֵינֵיכֶם'. חכמים קיבלו במסורת שפסוק זה מדבר על מצות התפילין, שקושרים אותן על היד ומניחים על הראש.

מהם התפילין וממה הם עשויים?

'בתי' התפילין, הדומים לקוביות שחורות, עשויים מעור עבה של בהמה טהורה, שמעבדים אותו ומלבישים אותו על דפוס מיוחד עד שהוא מקבל את צורתו המרובעת והחלולה. בתפילין של יד ישנו חלל אחד, ובו מניחים קלף מגולגל שעליו כתובות ארבע פרשיות בתורה: 'שְׁמַע יִשְׂרָאֵל' (דברים ו, ד-ט), 'וְהָיָה אִם שָׁמֹעַ תִּשְׁמְעוּ אֶל מִצְוֹתַי' (דברים יא, יג-כא), 'קַדֶּשׁ לִי כָל בְּכוֹר' (שמות יג, א-י) ו'וְהָיָה כִּי יְבִאֲךָ' (שמות יג, יא-טז). בכל הפרשיות הללו מוזכרת מצות התפילין.

לתפילין של ראש ישנו מבנה מסובך יותר, והן מורכבות מארבעה חלקים מלבניים שבכל אחד מהם נמצא קלף עם אחת הפרשיות הללו. את החלקים הללו לוחצים זה לזה עד שגם הם נעשים בצורת קובייה (אפשר לראות מבחוץ את החריצים שביניהם). בשני צדי ה'בית' של התפילין של ראש, ישנו תבליט של האות שי'ן.

הבסיס הרחב של התפילין קרוי 'תיתורה' ואפשר לפתוח ולסגור אותו. לאחר שמכניסים את הפרשיות ל'בתים', תופרים את התיתורה בגידים של בהמה טהורה, כדי שהבית לא ייפתח. לתיתורה יש חלק בולט הקרוי 'מעברתא', משום שדרכו מעבירים את הרצועות, שגם הן עשויות מעור. את רצועות התפילין של יד קושרים בקשר הדומה לאות יו'ד, ואת רצועות התפילין של ראש קושרים בקשר הדומה לאות דל'ת; וביחד עם השי'ן שבתפילין של ראש, נוצר השם 'ש-ד-י'.

מהם 'אות' ו'טוטפות' המוזכרים בפסוק?

'אות' הוא סימן, והתפילין הן אכן סימן לקשר המיוחד שבינינו לבין ה', ובכל הזמן שהן עלינו הן מזכירות לנו את ה' ואת התורה. חז'ל אמרו על דרך משל שהקדוש ברוך הוא בעצמו כביכול מניח תפילין, וב'תפילין' שלו כתובים פסוקים המדברים בשבחו של עם ישראל. באופן כזה הם ביטאו את הרעיון שהתפילין יוצרות 'קשר דו סיטרי' בינינו לבין ה', ועל ידן אנחנו זוכרים אותו והוא זוכר אותנו.

'טוטפת' היא סוג של תכשיט הדומה לכתר, ובאמת התפילין של ראש הן כמו כתר עבורנו, כי הן מבטאות את העובדה שאנו בניו של מלך העולם. חכמי הסוד אמרו שיש הקבלה בין גוף האדם לבין ה'ספירות' העליונות, והספירה הגבוהה ביותר - ספירת ה'כתר' - מקבילה לתפילין המונחות על הראש, שלעניין זה הן נחשבות כחלק מגוף האדם.

עוד אמרו חכמים, שהתפילין של ראש, המכוונות כנגד המוח, מסייעות לאדם לשמור על מחשבות טהורות, ואילו התפילין של יד, הנמצאות בגובה הלב, מסייעות לאדם לכוון את לבו והרגשותיו אל ה' ואל הקדושה.

 

תגובות (0)

כתוב תגובה:

כתובת

"שלום לעם"

ע"י עמותת "גבריאל שר ישראל" (ע.ר. 58-037849-5)

רח' בני ברית 18 ירושלים

02-5022881

webmaster@shalomlaam.co.il

צור קשר