זכירת יציאת מצרים

יוסף רזניק תגובות: 0

 

חג הפסח שיצאנו ממנו כעת, מוקדש כולו לזכירה ולחוויה מחדש של יציאת בני ישראל ממצרים, לפני 3,325 שנים. ישנה מצוה מן התורה לספר בליל הסדר על יציאת מצרים, ורוב ה'הגדה של פסח' מוקדש למטרה זו. גם המצה, המרור, קרבן הפסח שהקריבו בבית המקדש, איסור החמץ ועוד - כולם נועדו להזכיר לנו את השעבוד במצרים ואת הגאולה ממנה.

מדוע חשוב כל כך לזכור את יציאת מצרים?

יציאת מצרים והמאורעות שסביבה - עשרת המכות, קריעת ים סוף ועוד - מהוות את ההמחשה הברורה ביותר לכל יסודות האמונה: מציאות הבורא, השגחתו על הנעשה בעולם, שליטתו המלאה בכל כוחות הטבע והקשר המיוחד שלו עִם עַם ישראל. עניין יציאת מצרים כיסוד האמונה מופיע כבר בעשרת הדברות: 'אָנֹכִי ה' אֱ-לֹהֶיךָ אֲשֶׁר הוֹצֵאתִיךָ מֵאֶרֶץ מִצְרַיִם מִבֵּית עֲבָדִים', והתורה חוזרת עליו פעמים רבות בהקשרים שונים.

כבר בסיפור עשרת המכות חוזרים פעמים רבות הפסוקים: 'בְּזֹאת תֵּדַע כִּי אֲנִי ה'', 'לְמַעַן תֵּדַע כִּי לַה' הָאָרֶץ', ועוד. בשביל עצם היציאה ממצרים לא היה צורך בניסים רבים כל כך, אבל עם ישראל בתחילת דרכו היה זקוק להמחשה ברורה לכוחו של ה', כנגד התרבות המצרית שהפכה את כוחות הטבע לאלילים. וכיון שה' אינו חפץ שהעולם יתנהל באמצעות ניסים באופן קבוע, הוא נתן לנו מצוות רבות שנועדו לשמר את זכרון המאורעות והניסים ההם לדורי דורות.

זכרון יציאת מצרים חשוב גם לאחדותו של עם ישראל: כשאנו זוכרים את ההיסטוריה ואת הסבל והייעוד המשותפים שלנו, כל הויכוחים והמחלוקות בחיי היום יום מקבלים פרופורציה אחרת.

 

ללמוד את לקח השעבוד

עניין חשוב נוסף הוא ההשפעה של זכרון הגלות במצרים על היחס שלנו לחלשים בחברה. כשאנו זוכרים את השיעבוד והרדיפות שסבלנו, הדבר משפיע עלינו להתנהג בהגינות ובחמלה כלפי העני, היתום, הגֵר, העולה החדש ואף העובד הזר וכדומה, ובוודאי שלא לפגוע בהם או בזכויותיהם. גם עניין זה מופיע בתורה פעמים רבות, כמו למשל בפסוק: 'וְגֵר לֹא תִלְחָץ, וְאַתֶּם יְדַעְתֶּם אֶת נֶפֶשׁ הַגֵּר כִּי גֵרִים הֱיִתֶם בְּאֶרֶץ מִצְרָיִם'. על המצוה לתת 'מענק שחרור' לעבד שמשתחרר אומרת התורה: 'וְזָכַרְתָּ כִּי עֶבֶד הָיִיתָ בְּאֶרֶץ מִצְרַיִם וַיִּפְדְּךָ ה' אֱ-לֹהֶיךָ, עַל כֵּן אָנֹכִי מְצַוְּךָ אֶת הַדָּבָר הַזֶּה הַיּוֹם'. אחד הטעמים למנוחת השבת הוא 'לְמַעַן יָנוּחַ עַבְדְּךָ וַאֲמָתְךָ כָּמוֹךָ', והתורה מזכירה שוב: 'וְזָכַרְתָּ כִּי עֶבֶד הָיִיתָ בְּאֶרֶץ מִצְרַיִם וַיֹּצִאֲךָ ה' אֱ-לֹהֶיךָ מִשָּׁם בְּיָד חֲזָקָה וּבִזְרֹעַ נְטוּיָה, עַל כֵּן צִוְּךָ ה' אֱ-לֹהֶיךָ לַעֲשׂוֹת אֶת יוֹם הַשַּׁבָּת'. עניין זה רלוונטי היום לא פחות מפעם: גם היום, בקניונים, בבתי קפה ובילוי ובחברות שעובדות בשבת יש עובדים שצריכים לעבוד שבעה ימים בשבוע - ממש כמו עבדים.

 

אלו מצוות נוספות ישנן לזכירת יציאת מצרים?

מלבד חג הפסח שמוקדש כולו לעניין זה, גם השבת וכל החגים הם 'זכר ליציאת מצרים', והדבר מוזכר בקידוש ובתפילה. יציאת מצרים מוזכרת גם בפרשיות התפילין.

מלבד זאת ישנה מצוה מיוחדת להזכיר את יציאת מצרים מדי יום ביומו, בערב ובבוקר. לשם כך קבעו חכמים כחלק מ'קריאת שמע' את פרשת ציצית, שבה מוזכר הפסוק: 'אֲנִי ה' אֱ-לֹהֵיכֶם אֲשֶׁר הוֹצֵאתִי אֶתְכֶם מֵאֶרֶץ מִצְרַיִם לִהְיוֹת לָכֶם לֵא-לֹהִים'. משום כך אומרים את פרשת ציצית גם בקריאת שמע של ערבית, למרות שהלילה אינו זמן ציצית. יציאת מצרים מוזכרת גם בברכה שלאחר קריאת שמע. ישנם גם רבים שנוהגים להזכיר את יציאת מצרים לאחר התפילה, ביחד עם דברים נוספים שהתורה מצוה לזכור.

 

תגובות (0)

כתוב תגובה:

כתובת

"שלום לעם"

ע"י עמותת "גבריאל שר ישראל" (ע.ר. 58-037849-5)

רח' בני ברית 18 ירושלים

02-5022881

webmaster@shalomlaam.co.il

צור קשר