שמות

יוסף רזניק תגובות: 0

מה היה הדבר הראשון שעשה אדם הראשון, מיד לאחר שנברא? לפי המסופר בפרשת 'בראשית', דבר זה היה קריאת שמות: 'וַיִּקְרָא הָאָדָם שֵׁמוֹת לְכָל הַבְּהֵמָה וּלְעוֹף הַשָּׁמַיִם וּלְכֹל חַיַּת הַשָּׂדֶה'. התורה מייחסת חשיבות לעניין השמות, ובמקומות רבים בתורה ובחז'ל יש הסברים מדוע אדם או מקום מסוים נקראו דווקא כך.

איזו משמעות יש לשמו של האדם?

שמו של האדם מבטא את מהותו ואת הייחודיות שבו. מי שקרוי למשל על שם אדם מסוים, קשור אליו מבחינה רוחנית. בגמרא נאמר ששמו של האדם יכול להשפיע על מידותיו ועל גורלו בחיים. אמנם יש לדעת שהשפעה זו תלויה בהרבה גורמים אחרים, ובראש ובראשונה בבחירתו החופשית של האדם; לכן האדם יכול תמיד לבחור לתקן את עצמו ואף לשנות את גורלו לטובה ע'י תשובה, תפילה ומעשים טובים.

איך אפשר לדעת את המשמעות של כל שם?

משמעותו של שם היא קודם כל הפירוש הפשוט שלו. למשל, השם 'אביאל' מבטא אמונה בה'. השם 'צבי' מבטא יופי וזריזות, שכן אלו תכונותיו של הצבי, וכדומה. לשמות יש משמעות גם מבחינת צירופי האותיות שבהם, ויש בכך רמזים וסודות רבים. אם אדם קרוי על שם אישיות מסוימת, השם מבטא באופן מיוחד את תכונותיה של אותה אישיות.

באיזה שם כדאי לקרוא לילד?

עניין זה נתון בעיקרו לבחירה אישית של ההורים, ונאמר אף שכשההורים בוחרים שם, ניתנת בהם רוח הקודש לבחור בדיוק את השם המתאים לאותו ילד. באופן כללי ראוי לבחור שם יפה ובעל משמעות חיובית; אין לקרוא בשמות של רשעים (כמו 'נמרוד'), שכן הדבר עלול להשפיע לרעה על הילד, וכן אין לתת לילד שם משונה שהוא עלול להתבייש בו כשיגדל.

מעבר לכך, יש בעניין מנהגים שונים: רבים מקפידים שלא לתת לבן שם של בת, ולהיפך (כגון לקרוא לבת 'דניאל'). יש המקפידים שלא לקרוא על שם אדם שנפטר בצעירותו. יש המקפידים לתת שמות מסורתיים ולא 'מודרניים'. מנהג נפוץ בכל עם ישראל הוא לקרוא לילדים על שם אבות המשפחה. במאות השנים האחרונות התפתח במקומות מסוימים מנהג לקרוא בשני שמות.

 

 

 

 

האם אפשר לקרוא לילד על שם אדם חי?

בעניין זה יש הבדל בין מנהגי העדות השונות. הספרדים נוהגים לקרוא גם על שם אדם חי (כגון סבו של התינוק) והדבר נחשב כהבעת כבוד לאותו אדם. לעומתם, האשכנזים נמנעים מכך.

האם אפשר להחליף שם?

באופן עקרוני אפשר להחליף שם, אולם זהו עניין רציני, ואין לעשות זאת אלא כשיש סיבה טובה ובהתייעצות עם תלמיד חכם. בגמרא נאמר ששינוי שם הוא סגולה לשינוי מזל ולביטול גזירות, משום שכאשר שמו של האדם משתנה, הוא כאילו הופך לאדם אחר עם מזל אחר. משום כך יש הנוהגים להוסיף שם לחולה מסוכן (בדרך כלל 'חיים' או 'רפאל' או שם אחר הקשור לרפואה). אולם כפי שכתבנו, ה'סגולות' המועילות ביותר הן תשובה, תפילה ומעשים טובים.

האם יש משמעות רוחנית גם לשם המשפחה?

למשפחה עצמה יש כמובן משמעות רוחנית, ויש השפעה של הדורות זה על זה. אולם לשמה של המשפחה אין משמעות כזו, ובהרבה מדינות שמות משפחה לא היו נהוגים כלל עד הדורות האחרונים.

 

תגובות (0)

כתוב תגובה:

כתובת

"שלום לעם"

ע"י עמותת "גבריאל שר ישראל" (ע.ר. 58-037849-5)

רח' בני ברית 18 ירושלים

02-5022881

webmaster@shalomlaam.co.il

צור קשר