הרשו'ת לשאול

רבני שלום לעם תגובות: 0

האם ישנה התייחסות בתורה להתפתחות המדע? ומדוע התפתחות זו לא התרחשה בעבר ולאן זה אמור להוביל אותנו?

מאז ומעולם ניתנה לאדם האפשרות להשתמש בכוחות הטבע, לגלות את צפונותיו, ולהפיק תועלת מהכוחות הטמונים בו. אפשר בהחלט לומר שבתקופה האחרונה, ישנה הנהגה שמימית המובילה את האדם אל התפתחות הציוויליזציה. בדורות שעברו, על אף שרמת ההשכלה הייתה גבוהה יחסית, ההתפתחות הטכנולוגית והמדעית לא הייתה ברמה שקיימת כיום. יתכן שזה תחילת תהליך שהעולם מתקרב לשלימותו ותכליתו, כרגע במובן הפיזי ובעתיד גם במובן הרוחני כפי שנכתב בפירוש בנבואות אחרית הימים. בספר הזוהר נכתב כי לקראת סוף האלף השישי תהיה הנהגה עליונה, שתוביל את העולם לייעודו, מטרתו ותיקונו האמיתי. דוגמא לכך נוכל לראות בדברי הרמב'ם שכתב שבאלף השישי הדתות שישלטו בעולם, הן הנצרות והאסלאם, מתוך מטרה לדחוק את עובדי האלילים, ולקרב כלל האנושות לאמונה בקל אחד, שהיא תכלית בריאת העולמות. כפי שכותב זאת הנביא ישעיה, שבאחרית הימים יתקיים הפסוק: 'וְהָלְכוּ עַמִּים רַבִּים וְאָמְרוּ: לְכוּ וְנַעֲלֶה אֶל הַר ה' אֶל בֵּית אֱלֹהֵי יַעֲקֹב, וְיֹרֵנוּ מִדְּרָכָיו וְנֵלְכָה בְּאֹרְחֹתָיו, כִּי מִצִּיּוֹן תֵּצֵא תוֹרָה וּדְבַר ה' מִירוּשָׁלִָים'. (ישעיהו ב', ג') התפתחות זאת מובילה אותנו להתכונן לגאולה הקרובה, ולהכין אותנו לקראת תיקון העולם. לדוגמא: כיום אפשרי להפיץ מידע בתפוצה עולמית תוך דקות ספורות, דבר שלא היה מציאותי בעבר. יתכן שהתפתחות זו נועדה להחיש את קץ הגאולה העתידה ולהביא לתיקון העולם באופן מהיר ומושלם, וכמובן על האדם להיות עירני ולהשתמש בהתפתחות הטכנולוגית והמדעית רק לדברים הטובים ולא חלילה לדברים הרעים כפי שבימינו ניתן בלחיצת כפתור להחריב את העולם. ולכן תפקידנו הוא לברר את הטוב מהרע ולהשתמש בהתפתחות המדעית רק לדברים שיטיבו עם האנושות.

אם האמונה בקל אחד, הינה עניין רגשי, מה אני יכול לעשות שאין לי את הרגש הזה? הייתי רוצה להאמין, אבל מה אני אעשה שזה לא מדבר אליי?

ישנה תפיסה שיטתית רווחת שהאמונה הינה דבר רגשי בלבד, אבל תפיסה זו אינה נכונה. האמונה בק-ל אחד צריכה להיתפס בראשך מבחינה שכלית, כמאמר הפסוק: 'וְיָדַעְתָּ הַיּוֹם וַהֲשֵׁבֹתָ אֶל לְבָבֶךָ כִּי ה' הוּא הָאֱלֹהִים בַּשָּׁמַיִם מִמַּעַל וְעַל הָאָרֶץ מִתָּחַת אֵין עוֹד' (דברים ד', ל'ט) ההכרה בעליונותו של האלוקים צריכה להיות מובנת מכל הבחינות, וכל אדם יוכל להבחין בכך בהתאם לשכלו ובאופן שהוא מתחבר אליה. אם זה על ידי חקירות פילוסופיות, התבוננות בטבע ובנפלאותיו, ואם זה לנסות להבין את תפקיד הבריאה, מטרתה וייעודה. ברור שללא לימוד והתבוננות במעשי הבורא, האמונה לא תבוא מעצמה. ה' מאותת לך פעמים אין ספור במהלך ימי חייך כדי שתחפש אחריו ותתקרב אליו. עליך לחקור ולדרוש, לנסות להבין ולו במקצת את הנהגתו המופלאה את העולם ואז תוכל להתמסר אליו ולאהוב אותו. פעמיים ביום אנחנו אומרים בקריאת שמע: 'ואהבת את ה' אלקיך'. בלתי אפשרי לאהוב את האלוקים ללא חיבור וקשר פנימי שמובן גם בצורה שכלית. בכל יום שאתה חי כאן בעולם אתה יכול להוסיף תפיסה מחודשת בתכלית החיים, ובכל תקופה שעוברת עליך תוכל להתבונן בה בהתאם. וזהו התענוג שנותן את הטעם לשהייה שלנו כאן עלי אדמות. כדי להאמין צריך קודם לחקור ולהתבונן, ואז תגיע לתובנה על מטרת קיומך כאן בעולם.

תגובות (0)

כתוב תגובה:

כתובת

"שלום לעם"

ע"י עמותת "גבריאל שר ישראל" (ע.ר. 58-037849-5)

רח' בני ברית 18 ירושלים

02-5022881

webmaster@shalomlaam.co.il

צור קשר