מלחמת העתיד

אבינועם הרש תגובות: 0

מלחמת העתיד – אבינועם הרש

אף אחד מהנוכחים לא יכל להמשיך לשבת בשלווה לנוכח המצגת של הגנרל דיוויד פטרוס, מפקד הכוחות המיוחדים של ארצות הברית, בו הוא חשף בפני הנוכחים את המילה האחרונה בתחום לוחמת העתיד: רובוט מיוחד, בעל יכולות קרביות מדהימות ובעל תווי פנים מדויקים לחייל אמיתי.

כל הנוכחים בחדר בהם, הצמרת הביטחונית של צבא ארצות הברית, שר הביטחון וכן המפקד העליון של צבא ארצות הברית – הנשיא, הסתכלו בסקרנות על הגנרל פטרוס וחיכו להתחלת ההצגה: מתחתם הוכנה מראש תפאורת תלת מימד המדמה זירת קרב אמיתית בין ארצות הברית לארגון הטאליבן שחזר לתפוס את מקומו בזירה העולמית: על הקרקע דימה מחשב באמצעות הולוגרמות ואמצעי מדיה תרחיש בו מחבלים מארגון הטאליבן חוטפים בני ערובה ולוקחים אותם כשבויים לתוך מבנה גדול ומבוצר היטב. המשימה שהוטלה אם כך על חיילי ארצות הברית הייתה לשחרר את החיילים תוך פגיעה מזערית בחיי אדם, הן של החטופים והן של החיילים.

שעון העצר הענק שניצב מול צמרת הממשל והצבא האמריקאי החל בספירה לאחור כאשר נשיא ארצות הברית ושר הביטחון, תפסו את מקומם והצטיידו כמו כולם במשקפות התלת מימד בכדי שיוכלו לראות את האירוע בחדות ובהדמיה המציאותית הגדולה ביותר.

הגנרל דיוויד פטרוס, נראה מתוח ונרגש כאחד: בסופו של דבר ארצות הברית הוציאה מעל שני מיליארד דולר על אחד מהפרויקטים החדשניים והנועזים ביותר שידע האנושות: תכנון של מבצע צבאי שלם שינוהל כולו באמצעות חיילים בעלי בינה מלאכותית, רובוטים שתוכננו לחשב בעצמם את התרחישים האפשריים ברמת דיוק הגבוהה ככל האפשר למוחו של חייל אנושי.

בכדי שהפנטזיה הזו תקרה, הכינו מיטב מדעני ארצות הברית בשיתוף מומחי ביטחון מאות תרחישים שנלקחו ממקרים אמיתיים ובהם הוכנו תרחישי התנהגות ותגובה של חיילי הקומנדו האמריקאים מראש: מתי הם פותחים באש. איך מבדילים בין חייל לאויב, מתי הם מסתערים ומתי הם נסוגים משדה הקרב, כשנגמרה ספירת השעון לקול תרועות הקהל התרוממה באחת זכוכית ענקית ושקופה שהגנה על הצופים וסגרה את מתחם הקרבות. והניסוי התחיל: פתאום החלו קולות נפץ רמים להתפוצץ ורובוטים בלבוש מחבלי הטליבאן עלו מתחת לפני האדמה. נשיא ארצות הברית ושר הביטחון ספרו עשרות מהם. הם שעטו קדימה לעבר קבוצת רובוטים שהולבשו בבגדי תיירים תמימים וצרחו עליהם פקודות שנשמעו באופן מדהים זהות לקולות אנושיים. והחטיפה החלה: הרובוטים דמויי המחבלים איימו ופקדו על הרובוטים 'התיירים' להיכנס למבנה המבוצר ואיימו עליהם. בעוד כל הנוכחים עוקבים בסקרנות, רעש מחריש אוזניים נשמע לפתע כאשר מסוק מדגם 'בלאק הוק' הצניח במהירות צוות שלם שהורכב מרובוטים נוספים שהולבש בבגדי לוחמי 'אריות הים' כוח העילית של צבא ארצות הברית.

יעילותם של הרובוטים בעלי הבינה המלאכותית הייתה מדהימה: כהרף עין הם שלפו את נשקם, דילגו מעל מכשולים, קפצו מגובה רב, ולמרות שנתקלו בכל מיני מחסומים כבדים שבאופן רגיל היו עלולים להרוג חייל אנושי, הם הוסרו מעל הרובוטים בקלות משל היו גרגירי אבק.

כאשר החלו הרובוטים לירות, היו תוצאות יריותיהם מקנות להם מן הסתם בקלות מדלית זהב באולימפיאדה לתחרויות קליעה למרחוק: ממרחק של מאות מטרים הם הצליחו לפגוע במטרות זעירות ובדייקנות של מנתחי מוח. זה היה מדהים. בסך הכול מרגע הצנחת הרובוטים, הם לא היו צריכים יותר מאשר עשר דקות בכדי להשתלט בקלות על הרובוטים שהוצגו כמחבלי הטאליבן ושחררו באופן מרשים למדי את הרובוטים השבויים.

כל הקהל עמד ומחא להם כפיים, כאשר הגנרל פטרוס, מחייך ושבע רצון מסביר לקהל שהרובוטים הללו לומדים בקצב מהיר מאוד ולעולם לא מתעייפים, מה שאומר ששיקול דעתם ימשיך להיות צלול ומדויק בניגוד כמובן לחיילים אנושיים.

ואז הגיע הרגע שהדהים את כולם: בסוף, כאשר הגיע אות הסיום, ציווה הגנרל פטרוס על החיילים הרובוטים שלו לסיים את התרגיל והתכונן להצדעה המסורתית לעבר הדרג הבכיר של צבא ארצות הברית, שר הביטחון ונשיא המדינה. אולם 'לוטננט X' הרובוט הראשי שהוגדר כמפקד הרובוטים נעצר לפתע ממושכות ובאופן מוזר פשוט בהה בהם בשתיקה. משהו מוזר עמד באוויר ונראה שהיה אפשר לחתוך את המתח שנוצר בסכין, שאר הרובוטים החיילים הסתכלו לעבר מפקדם, הרובוט 'לוטננט X', שמצדו פשוט המשיך לקפוא במקום ונראה היה, שעובר עליו משהו.

ככל שעברו השניות, הרגיש הגנרל פטרוס שהוא מאבד משלוות רוחו והוא נהיה יותר ויותר עצבני ולחוץ. כעת, סימן שוב בעצבנות ל'לוטננט X' לסיים את התרגיל ולהחזיר את כל החיילים בחזרה למפקדה. ותוך כדי כך, הוא קרא מיד לפרופסור רוברט הופנהיים, המדען הראשי ומתכנן הפרויקט כדי שהלה יסביר לו מה לכל הרוחות הולך כאן ומדוע הרובוטים הללו לא מצייתים לפקודות.

פרופסור הופנהיים, חיוור כולו, ניסה להבין מה השתבש ומדוע הרובוט הראשי שהוגדר על ידי כמפקד הרובוטים לא מוכן להקשיב יותר.

לפתע קרה הגרוע מכול: 'לוטננט X' מפקד הרובוטים, הסתכל לעבר הקהל והורה לכל שאר חיילי הרובוט לכוון את נשקם לעבר הזכוכית המשוריינת והשקופה אשר מעברה השני צפו בבעתה נשיא ארצות הברית, שר הביטחון ושאר האנשים החשובים: אש כבדה ומדויקת נורתה לעבר הזכוכית המשוריינת שהדפה בקושי את הכדורים המדויקים. מצב חירום הוכרז באזור ובתוך כמה רגעים כל האנשים המכובדים התפנו בחרדה בעוד הגנרל פטרוס ופרופסור הופנהיים ההמומים לא מבינים מה השתבש.

בינתיים, 'לוטננט X' ושאר חייליו החלו לאבד שליטה וניסו לפרוץ את שמשת הזכוכית והחלו לירות לכל עבר. בדיוק ברגע הזה, לחץ הגנרל פטרוס על הכפתור האדום שנועד למצבי חירום ולתרחישי קיצון בהם הרובוטים ישתגעו וכך שהכפתור אמור היה להפעיל פצצה שהוכנה מראש בתוך הרובוטים ולהשמיד אותם.

בעוד הרובוטים החלו בזה אחר זה להתפוצץ, ראו הפרופסור והגנרל איך השקעה של מיליארדים יורדת לטמיון. הם הרגישו שהפרויקט היוקרתי הלך צעד אחד רחוק מידי וכעת חייהם וחיי שאר האנשים החשובים ביותר בארצות הברית בהם נשיא המדינה ושאר הביטחון ניצלו, אולם מי יערב להם שכך גם יהיה הסוף של הניסוי הבא. בעקבות התקרית החליטה ממשלת ארצות הברית לגנוז את לעת עתה את הפרויקט היוקרתי ביותר שידעה והמשיכה לשלוח את החיילים האנושיים שלה שעדיין לא נמצא להם תחליף הולם...

*

התפתחות הטכנולוגיה הביאה לאנושות המצאות וחידושים רבים, כחלק מהמגמה להחליף את האדם במכונות שיעשו את העבודה בצורה טובה ומדויקת יותר. לפעמים, האדם שוכח שהעבודה שלו יכולה להיות עד כדי כך טובה, עד שהרובוט יהיה כמו 'הגולם שקם על יוצרו' עד כדי שיסכן אותו. עלינו לזכור תמיד מה הרעיון והמטרה המרכזית להצלחה. תזכורת כזאת תעזור לנו להימנע מאובדן שליטה וממחיר יקר מידי שאנו עלולים לשלם כתוצאה מכך...

תגובות (0)

כתוב תגובה:

כתובת

"שלום לעם"

ע"י עמותת "גבריאל שר ישראל" (ע.ר. 58-037849-5)

רח' בני ברית 18 ירושלים

02-5022881

webmaster@shalomlaam.co.il

צור קשר