עצמיות וייחודיות

רבני שלום לעם תגובות: 0

עצמיות וייחודיות (א')  – יוסף רזניק

דברים שלא רואים מהחלל

כמו שתייר המבקר בסין חושב ש'כל הסינים דומים', כך בוודאי יצור מהחלל המבקר בכדור הארץ, חושב לעצמו ש'כל בני האדם דומים'. אחרי הכול, כל הגופים האנושיים בנויים באותה צורה, לכולם יש אותם צרכים, ואפילו בנפשות של כולנו פועלים אותם כוחות ואותן מידות.

אולם כל מי שמכיר בני אדם אפילו מעט, רואה שלמרות הדמיון החיצוני, בני האדם שונים מאוד זה מזה. בין כל שני אנשים יש הבדלים משמעותיים בכישרונות, ברצונות, בצורת המחשבה, בתפיסת העולם, בסגנון הדיבור, בטעם באוכל ובבגדים, בהתנהגות ועוד. בשנים האחרונות הולך ומתגלה שבני האדם שונים זה מזה אפילו בתהליכים הגופניים, ומתחיל להתפתח התחום הקרוי 'רפואה מותאמת אישית'.

החותם המופלא

הייחודיות של כל אדם היא עניין יסודי בתורה. כך נאמר במשנה (סנהדרין ד, ה): 'לפיכך נברא אדם יחידי... להגיד גדולתו של הקב'ה: שאדם טובע כמה מטבעות בחותם אחד, וכולן דומין זה לזה. ומלך מלכי המלכים הקב'ה טבע כל אדם בחותמו של אדם הראשון, ואין אחד מהן דומה לחברו. לפיכך כל אחד ואחד חייב לומר: בשבילי נברא העולם'.

מיוצר לפי הזמנה

לעניין זה יש השלכות רבות, והראשונה שבהן היא לעניין ערכו של האדם: כל אחד מאיתנו אינו 'עוד אחד' שיש הרבה כמוהו, אלא הוא יצירה חד פעמית שלא הייתה ולא תהיה כמוה, ומאחורי בריאתה הייתה כוונה מיוחדת. זו אחת הסיבות שחיי אדם הם בעלי ערך רב כל כך והפגיעה בהם חמורה כל כך. הבנת עניין זה עוזרת לאדם מצד אחד להכיר בערך עצמו ולשמוח בכך, ומצד שני היא מביאה אותו להעריך ולכבד את הזולת.

ההכרה של אדם בייחודיות שלו מסייעת גם להימנע מקִנאה באחרים. קנאה שייכת רק בין אנשים המתחרים על אותו מישור, כמו שני נגני פסנתר שאחד מהם מוכשר יותר מהשני. אבל אם אחד מנגן בפסנתר ואחד בכינור, אין מקום לקנאה ביניהם.

הכניסה חופשית

בנוסף, אדם המכבד את עצמו מצד ערכו הפנימי, אינו משועבד לדעת החֶברה ולשאלה 'מה יחשבו עלי'. דבר זה חשוב כדי להיות עצמאי ולא להיגרר אחרי נורמות שליליות, רק בגלל ש'כולם עושים כך'.

כך מסופר על הגאון רבי יחזקאל לנדא, רבה של פראג: פעם אחת בנוכחותו, אדם קרא לחברו בכינוי פוגעני. הרב הזדעזע וגער בו. הצטדק האיש: 'אבל כולם קוראים לו כך!' אמר לו הרב: 'ומה בכך? בגיהנום יש מקום לכולם!'

עניין של משקפיים

השלכה נוספת היא לעניין לימוד זכות. כאשר אנו מבינים שכל אדם תופס את המציאות בצורה שונה, איננו שופטים בחומרה אדם שנוהג על פי סטנדרטים אחרים משלנו. למשל, המושגים 'נימוס', 'זהירות', 'סדר וניקיון' וכדומה, יכולים להיתפס בצורה שונה אצל אנשים שונים. בנוסף, לכל אדם ישנם קשיים אחרים וניסיונות אחרים, וניסיון שלאדם אחד הוא קל עלול להיות קשה מאוד לאדם אחר. ועל כך אמרו חכמים 'אל תדון את חברך עד שתגיע למקומו'.

 

 

 

 

 

 

 

תגובות (0)

כתוב תגובה:

כתובת

"שלום לעם"

ע"י עמותת "גבריאל שר ישראל" (ע.ר. 58-037849-5)

רח' בני ברית 18 ירושלים

02-5022881

webmaster@shalomlaam.co.il

צור קשר