מסע אל העבר

יוסף רזניק תגובות: 0

מסע אל העבר – יוסף רזניק

שבת, ז' בכסלו - מותו של רודן

בשנות שקיעתה של ממלכת החשמונאים, התחוללה מלחמת ירושה בין שני אחים לבית חשמונאי. כל אחד מהאחים ביקש את עזרת הרומאים, ואלו ניצלו את ההזדמנות כדי להשתלט על הארץ כולה ולהפוך אותה למדינת חסות. כמה שנים לאחר כן המליכו הרומאים על הארץ את הורדוס, אדם ממוצא אדומי שהיה לפני כן מושל הגליל, ושאביו נשא משרה בכירה בחצר החשמונאים.

בימי שלטונו נהג הורדוס ברודנות ובאכזריות. הוא הוציא להורג את כל מי שחשד בו במרידה, כולל את אשתו ובנו, וכן רבים מחכמי ישראל. הוא רצח את כל מי שנותר ממשפחת החשמונאים, משום שידע שבעיני העם, הם אלו שראויים באמת למלוך. הוא הטיל מסים כבדים ורושש את העם. למשרות שלטוניות הוא מינה בעיקר את הנוכרים שישבו בארץ, וגם הם הכבידו את עולם על הרוב היהודי. הורדוס מת בז' בכסלו בשנת ג' תשנ'ו, אך ממשיכיו לא היו טובים ממנו. תקופה עגומה זו מזכירה לנו את האסונות שנגרמים ממחלוקות וממלחמת אחים.

אולם הורדוס היה גם מגדולי הבונים של הארץ. הוא בנה את הערים קיסריה ושומרון (סבסטיה), את המבצרים במצדה ובהרודיון, ארמון מפואר בירושלים (שעל חורבותיו נבנה מאוחר יותר 'מגדל דוד'), את המבנה שמעל מערת המכפלה בחברון, ועוד. גולת הכותרת של מפעלו היתה בנייה מחדש של בית המקדש: הורדוס הרחיב את הר הבית בעזרת ארבע חומות ענק, שאחת מהן היא 'הכותל המערבי' המוכר לכולנו. הוא הרס את המבנה הישן של המקדש ובנה אותו מחדש בצורה מפוארת ביותר. גם חכמי ישראל, שהיו רחוקים מלחבב את הורדוס, שיבחו את מפעלו זה ואמרו: 'מי שלא ראה את בניין הורדוס - לא ראה בניין נאה מימיו'.

יום ראשון, ח' בכסלו - היהודי שמסר את נפשו למען עם ישראל

יהונתן (ג'ונתן) פולארד הוא יהודי אזרח ארה'ב שעבד כמנתח מודיעין בצי האמריקאי. במסגרת תפקידו הוא נחשף למידע סודי שנגע לישראל, בין השאר על פיתוח נשק לא-קונבנציונלי במדינות ערב. במסגרת ההסכמים בין ישראל לארה'ב, היה על ארה'ב לשתף את ישראל במידע מסוג זה, אך היא לא עשתה כן. משום כך החליט פולארד על דעת עצמו להעביר את המידע לישראל. באחד ממכתביו כתב: 'מעדיף אני להעלות רקב בכלא, מאשר לשבת חלילה שבעה על מאות אלפי ישראלים, שעלולים היו למות בגלל פחדנותי'.

לאחר כשנתיים של פעילות, בח' בכסלו תשמ'ו (1986) נעצר פולארד. הוא הואשם בריגול ונידון למאסר עולם, בעוד שמרגלים אחרים למען מדינות ידידותיות נידונו לשנות מאסר בודדות. למרבה הבושה, ממשלת ישראל לא עשתה כמעט דבר בעניינו, מתוך חשש להסתכסך עם שלטונות ארה'ב.

פולארד נכלא באחד מבתי הכלא הקשים ביותר בארה'ב. במהלך שנותיו בכלא הוא חזר בתשובה ונעשה לתלמידו של הרב מרדכי אליהו זצ'ל, שביקר אותו כמה פעמים. למרות השתדלויות שונות שנעשו במשך השנים, סירבו האמריקאים להקל בעונשו של פולארד. הוא שוחרר לבסוף רק בח' בכסלו תשע'ו, בדיוק שלושים שנה לאחר מעצרו. נכון להיום עדיין מוטלים עליו תנאי שחרור קפדניים, ורק בעוד שלוש שנים יוכל לעזוב את ארה'ב ולעלות לישראל.

יום שישי י'ג כסלו - 'קיצור הדרך' הגדול

עד לפני כ-150 שנה, כאשר רצה אדם להפליג באנייה מאירופה להודו ולשאר מדינות המזרח, היה עליו לעשות מסע ארוך וממושך ולהקיף את כל יבשת אפריקה. מצב זה לא מצא חן בעיניו של פרדיננד דה לספס, שהיה דיפלומט ומהנדס צרפתי. הוא העלה רעיון מהפכני: מדוע שלא נחפור תעלה בין הים התיכון לים סוף, ובכך נקצר את הדרך בעשרות אחוזים?

דה לספס הצליח לגייס לתוכניתו את ממשלת צרפת וממשלת מצרים, והמבצע הענק יצא לדרך. בעבודה השתתפו כמיליון וחצי פועלים, ותוך עשר שנים נחפרה תעלה באורך של 160 ק'מ, ברוחב של 250-500 מטר ובעומק של 10-20 מטר. 'תעלת סואץ' נחנכה בי'ג בכסלו תר'ל (1869), וניתקה את המעבר היבשתי בין אסיה לאפריקה. לפני כשנתיים נחפרה גם תעלה מקבילה, כדי לאפשר תנועה דו סטרית של אניות.

תעלת סואץ מילאה תפקיד בכמה ממלחמות ישראל. בשנת תשט'ז (1956) הכריזה מצרים על התעלה כרכוש מצרי, ואסרה על אניות ישראליות לעבור בה. זה היה אחד הגורמים למלחמת סיני. חסימת ים סוף לשיט ישראלי הובילה מאוחר יותר גם למלחמת ששת הימים, וגם במלחמת יום הכיפורים התחוללו קרבות קשים על גדות התעלה.

 

תגובות (0)

כתוב תגובה:

כתובת

"שלום לעם"

ע"י עמותת "גבריאל שר ישראל" (ע.ר. 58-037849-5)

רח' בני ברית 18 ירושלים

02-5022881

webmaster@shalomlaam.co.il

צור קשר