חרטה מאוחרת

רבני שלום לעם תגובות: 0

חרטה מאוחרת – אבינועם הרש

בנימין ורפאל היו שני אחים בהפרש של שנה ביניהם, אבל גם מי שלא הכיר את שני האחים בהחלט יכל להתבלבל: כבר מגיל קטן הלבישו אותם הוריהם באותם בגדים, מה שרק הוסיף לדמיון בין שני האחים. וכאשר הגיעו לגיל נישואין גרם המזל ושני האחים התחתנו עם שתי אחיות. בנימין הבכור התחתן קודם וחודשיים לאחר מכן אשתו של בנימין הכירה את אחותה לגיסה רפאל, כך שבתוך חצי שנה התחתנו שני האחים הקשורים בלב ונפש עם שני אחיות ולכן המהלך של רכישת בתים משותפים היה מתבקש ומובן מאליו.

המעלה הגדולה והמשותפת לשני האחים הייתה כיבוד ההורים שלהם, שהיה לשם דבר: אביהם, חטף שבץ מוחי בגיל שמונים ומאז חדל לתפקד. האחים החליטו לשכור מטפלת צמודה לאביהם ולחלק את המגורים שלו בבתים שלהם כאשר שבוע אחד ישהה בביתו של בנימין ובשבוע השני בביתו של רפאל. השנים חלפו והם טיפלו באביהם במסירות, אבל עם הזמן גילו האחים לצערם שגם אמם אינה בקו הבריאות וסבלה ממחלת השכחה, עד שבשלב מסוים נאלצו האחים לצרף אותה לאביהם, כשהפעם הטיפול היה בשני ההורים יחדיו.

בוקר אחד מצא בנימין את אביו כשהוא ללא רוח חיים. הוא הזעיק מיד מגן דוד אדום וקרא גם לאחיו רפאל שיגיע במהירות. כוחות ההצלה החלו בפעולות ההחייאה אולם נאלצו לקבוע את מותו של האב לאחר החייאה ממושכת. ההלוויה התקיימה באותו היום והרופאים המליצו לשני האחים שלא לעדכן את האם בחדשות הקשות בגלל מצבה הבריאותי הקשה.

האחים ישבו שבעה בביתו של בנימין ולאחר ההלוויה עברו על הצוואה, אלא שהלם ותדהמה הכו את כולם: התברר לבנימין ורפאל שאביהם הוריש את נכסיו לשני האחים אולם כתב באותיות מודגשות שהווילה הגדולה שבה התגורר הולכת לרשות בנימין הבן הבכור בלבד.

בהתחלה כשבנימין קרא את הצוואה בקול פניו החווירו. גם פני אחיו רפאל, אולם פניו של רפאל מיד נהפכו לאדומות מכעס: 'מה?' צעק בקול: 'למה אבא כתב את זה? האם הייתי בן פחות מסור? מה זה הדבר הזה?'.

בנימין היה המום, הוא אפילו לא הצליח להשחיל משפט. הוא רק ראה איך אשתו של רפאל דומעת ויוצאת מהבית בסערה כשהיא ממלמלת: 'אני פשוט לא מאמינה. איזו כפיות טובה! פשוט בלתי נתפס! בוא רפאל, אנחנו הולכים מכאן!'

רפאל הנבוך לא ידע מה לעשות: מצד אחד איך אפשר לקום ולעזוב את השבעה, מצד שני הוא הרגיש שגאוותו הפגועה וכעסו הרב מוציאים אותו מדעתו. ולכן החליט לקום ולעזוב עם כל משפחתו ולחזור הביתה.

בנימין שעדיין לא החליט מה לעשות עם הצוואה המרעישה, ניסה כמובן לשכנע את רפאל לשמור על כבוד אביהם ולהשלים את השבעה. אולם עקשנותו של רפאל גררה תגובה נזעמת גם מצדו של בנימין שאמר לאשתו: 'האם אמרתי שאני אממש את הצוואה של אבא ולא אתן חצי מהבית לאחי? למה הוא כבר מיהר ללכת? ומה עם הכבוד של אבא?'

קרע ענק ומכוער נוער בעקבות הצוואה בין שני האחים. שניהם החלו כועסים איש על אחיו באופן קשה, עד שהחליטו לנתק כל קשר גם עם המשפחות. רפאל החליט למכור את ביתו ולעבור לבית אחר, גם בין בני הדודים שהתנהגו כאחים נוצר הנתק בהוראת ההורים: לא מחליפים אף מילה עם הצד השני.

הניתוק הכואב בין האחים נמשך כעשר שנים עד שמצבו הבריאותי של בנימין התדרדר, כליותיו הפסיקו לפעול והוא נאלץ לעשות דיאליזה. במשך שלושה חודשים סבל בנימין בשקט עד שבאחד הימים קרא לבנו הבכור ואמר לו: 'אתה יודע בני, אם יש משהו אחד שאני מתחרט עליו הרי שזה הריב והנתק עם אחי רפאל. במקום לרצות אותו מיד ולומר לו שאני מוכן לוותר לו על חצי מהבית כדי שלא נריב, העדפתי להתבצר בכעס שלי ולא להביא לו כלום. אמנם הרווחתי כסף אבל הפסדתי משפחה. אילו רק הייתי יכול להחזיר את הגלגל לאחור הייתי שמח מאד, אני מבקש ממך שתפנה לאחי רפאל תספר לו על המצב שלי ותבקש ממנו להיפגש אתי...'

בנו של בנימין הפנים את הדברים וכבר למחרת דפק על דלת ביתו של דודו – רפאל וסיפר לו על החרטה הגדולה של אביו. סיפורו התקבל בכאב, גם רפאל התייסר במשך שנים בגלל הנתק המשפחתי ועוד באותו יום התקיימה הפגישה המרגשת ושטופת הדמעות בין בנימין לרפאל. השניים נפלו איש על צווארי אחיו והתחבקו ממושכות, רפאל ששמע בפרוטרוט כעת על מצבו הבריאותי של אחיו, הציע מיד לבדוק האם כלייתו מתאימה לאחיו הגדול. בדיקה שנערכה כמה ימים לאחר מכן הראתה התאמה מוחלטת. וכבר שבועיים לאחר מכן התבצעה תרומת הכליה של רפאל לאחיו הגדול, שסימלה את השלום והאחדות לאחר עשר שנות נתק בגלל מריבה כואבת...

*

אחות אוסטרלית שעבדה עם חולים שעמדו למות, מצאה שאחת מהחרטות הנפוצות ביותר בקרב החולים היו המריבות שהיו להם עם בני משפחתם. כולם היו רוצים להחזיר את הגלגל לאחור אולם החיים והזמן לא תמיד אפשרו להם. כדאי לנו תמיד לזכור שיש דברים שחלון הזמן לתיקון שלהם מאוד מוגבל ואם הם לא יתוקנו עכשיו, כנראה שהם כבר לא יתוקנו לעולם.

תגובות (0)

כתוב תגובה:

כתובת

"שלום לעם"

ע"י עמותת "גבריאל שר ישראל" (ע.ר. 58-037849-5)

רח' בני ברית 18 ירושלים

02-5022881

webmaster@shalomlaam.co.il

צור קשר