מסע אל העבר

רבני שלום לעם תגובות: 0

מסע אל העבר

יום ראשון, ו' בסיון - דוד מלך ישראל

חג השבועות הבא עלינו לטובה הוא גם יום ההילולא של דוד המלך, שה' כרת עמו ברית שמלכותו תימשך לעולם, והמלך המשיח יהיה מצאצאיו. בספר שמואל ובמזמורי תהילים ניתן לראות שדוד היה שילוב מופלא של גיבור מלחמה, משורר בעל נפש רגישה וצדיק נשגב שדבק בה' בכל ליבו ונפשו.

בילדותו נדחה דוד ע'י משפחתו ועסק ברעיית צאן במדבר. בתקופה זו הוא פיתח קשר מיוחד עם הקב'ה, וגם יכולות של גבורה והנהגה. מאוחר יותר הוא ניצח את גליית הפלישתי, דבר שקירב אותו לחצר המלוכה של שאול, אך גם גרם לפחד מצד שאול שניסה פעמים רבות לפגוע בו ולהרגו. לאחר מות שאול עלה דוד למלוכה וזכה להצלחות רבות, אך גם אז עברו עליו קשיים ומשברים שונים, שאותם עבר בעזרת אמונתו העמוקה בה'.

יום שני, ז' בסיון - סיפור על מסירות נפש

ולנטין פוטוצקי היה בן לאחת ממשפחות האצולה החשובות והעשירות ביותר בפולין. בצעירותו למד בסמינר קתולי מתוך כוונה להיעשות כומר, אך תוך כדי לימודיו הוא נחשף לתנ'ך וליהדות עד שהחליט להתגייר. דבר זה היה אסור באותם ימים באיסור חמור, ומשום כך ברח פוטוצקי הצעיר ממשפחתו והסתתר בעיירה קטנה בליטא, כשהוא עוסק כל העת בתורה ובתפילה. את שמו הלועזי שינה ל'אברהם בן אברהם'.

בעקבות הלשנה לשלטונות, נתפס גר-הצדק ונאסר בעיר וילנה, ודינו נגזר למוות בשריפה. הוריו התחננו בפניו שיחזור בו ויציל את חייו, וגם ראשי הכנסייה הפצירו בו שלא יבייש את דתם והבטיחו לו עושר וכבוד רב, אך הוא סירב לכל ההפצרות. גם מכות ועינויים לא שינו את דעתו.

בז' בסיון תק'ט (1749) הוצא אברהם בן אברהם להורג בשריפה ברחוב מרכזי בוילנה, לאחר קריאת 'שמע ישראל'. סיפורו התפרסם בכל העולם היהודי. הגאון מוילנה שחי בתקופתו אמר שמסירות הנפש שלו החלישה מאוד את כוחות הטומאה בעולם. לפני פטירתו הוא אף ביקש להיקבר ליד גר הצדק שקידש שם שמים ברבים.

יום שישי, י'א בסיון - מבצע העלייה הגדול

מבין קהילות ישראל בגולה, שמור מקום מיוחד ליהדות אתיופיה. קהילת 'ביתא ישראל' היא עתיקה ביותר ושורשיה מגיעים ככל הנראה עד לתקופת הבית הראשון. בחלק מהתקופות אף נהנתה הקהילה משלטון עצמי, ובראשה עמדו מלכים יהודים. יהודי אתיופיה הקפידו על שמירת התורה, לפי מסורת מיוחדת משלהם השונה מזו של שאר הקהילות; אולם האמונה בגאולה והציפייה לשוב לארץ ישראל ולירושלים, היתה חזקה באתיופיה לא פחות ואולי אף יותר מבכל מקום אחר. לפני כארבעים שנה החלה תנועת עלייה חשאית דרך סודן, שהיו בה קשיים וסכנות רבות. רבים מהעולים נספו בדרכם לארץ.

בשנים הבאות החל המצב באתיופיה להידרדר בעקבות רעב ומלחמת אזרחים. יהודים רבים עזבו את הכפרים והתרכזו באדיס-אבבה הבירה. המלחמה שהתקרבה לעיר סיכנה את מצבם, ובעקבות זאת הוחלט בישראל על מבצע עלייה המוני שכונה 'מבצע שלמה'.

המבצע החל בי'א בסיון תשנ'א (1991). במשך שתי יממות הטיסו עשרות מטוסים 14,500 יהודים מאדיס-אבבה לישראל. בשום זמן אחר לא התקיימה עלייה משמעותית כל כך בזמן קצר כל כך. כך החל להתגשם חלומם של יהודי אתיופיה - השיבה ל'ירוסלם' (ירושלים).

תגובות (0)

כתוב תגובה:

כתובת

"שלום לעם"

ע"י עמותת "גבריאל שר ישראל" (ע.ר. 58-037849-5)

רח' בני ברית 18 ירושלים

02-5022881

webmaster@shalomlaam.co.il

צור קשר