להפסיק להיות צבועה?

רבני שלום לעם תגובות: 0

שאל את הרב – יוני לביא

להפסיק להיות צבועה?

שאלה: אני נערה דתיה שכלפי חוץ מתנהגת ממש למופת: מתלבשת בצניעות, מתפללת, מקפידה במצוות.

אבל בתוך תוכי אני מרגישה עד כמה אני רחוקה מכל זה. בִּפְנִים (למרות שמאוד הייתי רוצה) אני לא כזו צנועה וצדיקה... יש הרבה דברים שאני לא מתחברת אליהם ויש דברים באמונה שחלשים אצלי.

בגלל זה לפעמים אני מרגישה צבועה. מציגה כלפי חוץ משהו שהוא לא מספיק אמיתי.

השאלה שלי פשוטה:

האם לא עדיף שעד שהפנימיות שלי תתאים באמת לחיצוניות, אפסיק לעשות 'הצגות' ואתנהג גם כלפי חוץ כמו שאני מרגישה מבִּפְנִים?

מה שווה בכלל כל מה שאני עושה כלפי חוץ אם זה לא 'אמיתי'?

יעל.

 

תשובה: שלום יעל.

העובדה שעדיין מפריע לך הפער בין ה'בִּפְנִים' ל'בַּחוּץ' היא ההוכחה הטובה ביותר שאת לא צבועה. את מוּדַעת היטב למצב שלך ורוצה להתקדם ולשפר. זהו המפתח הראשון והחשוב ביותר להצלחה!

מעבר לכך הנה שלוש נקודות למחשבה:

 

א.      למה את אומרת שזה לא 'אמיתי'?

מי אמר שְמָה שֶאַת באמת זה איך שאת בפועל עכשיו אולי מה שאת באמת זה מה שאת רוצה להיות?

רבי ישראל בעל שם טוב, אבי תנועת החסידות, היה תמיד אומר: 'איפה נמצא האדם? איפה שרצונו ומחשבותיו נמצאות'. אנחנו חייבים להיגמל מהנטיה לשפוט את עצמנו כל הזמן רק על פי המעשים , ולתת משקל גדול יותר לרצון הפנימי ולנשמה הטהורה שיש בקרבנו.

 

ב.      'אחר המעשים נמשכים הלבבות' (ספר החינוך) הוא כלל זהב עבור מי ששואף להתקדם למעלה. להתנהגות החיצונית שלך יש כוח למשוך קדימה ולחולל שינוי גם מבחינה פנימית. ולכן גם אם את עדיין לא מחוברת עד הסוף, חשוב להמשיך ולשמור על המעשים ו'מתוך שלא לשמה – יבוא לשמה' (סנהדרין קה,ב). נכון שהיה עדיף שנעשה את הכול בהתלהבות ובשמחה, אבל למצוות ולתפילה יש כוח כל-כך גדול מצד עצמם, שהם פועלים ומשפיעים גם כשעושים אותם ללא כוונה.

 

ג.        נכון, העיקר הוא הפנימיות, ועדיין אסור לנו לזלזל בחיצוניות! החיצוניות טובה גם כשיריון מגן שעשוי לשמור עלינו מליפול במקומות מסוכנים. בחור שחובש כיפה והולך עם ציצית ירגיש לא בנוח להסתובב במקומות לא צנועים או לִצְפּוֹת בתכנים לא טובים. נערה שעומדת מול ה' בתפילה כל יום תחשוב פעמיים לפני שתרשה לעצמה לרכל בלי חשבון על איזו חברה.

 

ולכן, יעל, אדרבה, במקום להיות מתוסכלת ומבולבלת בגלל הפער, הִפְכִי אותו לאתגר. כל כך התרגלנו לעולם המודרני בו בלחיצת כפתור אתה מפעיל מכשיר ותוך שניה יש תוצאות, שקשה לנו להבין שבדברים החשובים והעמוקים של החיים זה פשוט לא עובד ככה. שם אין תחליף להשקעה, למאמץ ולהרבה סבלנות. זה לא קל אבל בסופו של דבר התוצאה בהחלט משתלמת.

לבנות את האישיות שלנו ואת הקשר לקב'ה, יעל, זו משימה שמתמשכת על פני כל החיים. לפעמים יש בה גם נפילות ונסיגות, אבל כל צעד קטן קדימה הוא בעל ערך עצום שצריך לשמוח עליו.

בהצלחה!

 

תגובות (0)

כתוב תגובה:

כתובת

"שלום לעם"

ע"י עמותת "גבריאל שר ישראל" (ע.ר. 58-037849-5)

רח' בני ברית 18 ירושלים

02-5022881

webmaster@shalomlaam.co.il

צור קשר