האם חלום נורא עלול להתגשם?

רבני שלום לעם תגובות: 0

שאל את הרב – יוני לביא

האם חלום נורא עלול להתגשם?

שאלה:  לפני כמה לילות היה לי חלום נוראי. חלמתי שמתקיים אצלנו אירוע משפחתי שמח, ופתאום הדלת נפתחת ונכנס פנימה מחבל עם סכין. הוא התחיל לדקור ולרצוח, וכולם ניסו לברוח ולהתחבא. באותה שניה התעוררתי בבהלה ועד הבוקר לא נרדמתי שוב. העניין הוא שמחרתיים בערב יש לנו אירוע משפחתי באחד היישובים מעבר לקו הירוק. זה מקום שבעבר התרחש בו פיגוע ומשפחה שלימה נרצחה על ידי מחבל בדיוק בדרך הזו... אני ממש מפחד! אני יודע שיהיה לי קשה למנוע מההורים שלי ללכת כי מדובר באירוסין של אחד האחיינים שהרבה חיכו שיתחתן. מצד שני אם אתעקש לא ללכת בעצמי - לא יכריחו אותי.

האם החשש שלי מוצדק?

האם חלומות כאלו יכולים באמת לקרות?

דניאל

 

תשובה: שלום דניאל.

איך להתייחס לחלומות? האם הם סוג של נבואה או מסר שמגיע משמים?

או שאולי הם סתם דמיונות שווא של אנשים?

במקורות אנו מוצאים יחס מורכב.

מצד אחד, חלום יכול להיות סוג של נבואה המגלה את העתיד - 'בחלום אדבר בו' (במדבר יב'). התנ'ך מספר על לא מעט חלומות שצפו בדיוק מה עומד לקרות: חלומות שר המשקים והאופים, חלום הפרות והשיבולים של פרעה, חלום הצֵלֶם של נבוכדנצר, וכמובן יוסף - 'איש החלומות' של התנ'ך, שמסלול חייו רצוף חלומות והגשמתם.

מצד שני חז'ל הגבילו את הכוח של החלום וקבעו 'אין חלום ללא דברים בטלים' (ברכות נ'ה). כלומר, חלום כולל בתוכו גם דברים לא נכונים, והנביא זכריה היה חריף אף יותר: 'וחלומות השווא ידברו' (י',ב'). בגמ' רואים שגם חלום שנראה אמיתי מאין כמותו, אין לו שום תוקף ומשמעות הלכתית.

איך שני הצדדים האלו מסתדרים יחד?

ראשית, נזכור שאנחנו לא במדרגה של אישי התנ'ך והחלומות שלנו אינם בהכרח עם אותו כוח שהיה אצלם. 

מעבר לכך, גדולי ישראל אמרו שיש לחלק בין חלומות של ימים עברו בהם אדם חי רוב חייו במקום מסוים ולא היה חשוף לשטף של מידע ואירועים. באותם הימים אם אדם חלם פתאום על דבר מיוחד ויוצא דופן, ייתכן שהייתה לכך משמעות כלשהי. אבל היום אדם קורא בעיתון על מה שקורה בכל העולם, צופה בחדשות ונחשף לסרטים דמיוניים. התוצאה היא שהמחשבה שלו מוצפת בשטף תמונות שמתערבבות זו עם זו, וחלקן צף במהלך השינה כסוג של 'העלאת גירה' של המוח, בצורה של חלום מוזר ומפחיד. האם זו נבואה משמים? ממש לא!

ולכן, דניאל, העצה הטובה ביותר היא פשוט להירגע ולהתעלם. החשש מפני מה שיקרה והערך הגבוה (מידי) שאתה מייחס לחלום שלך – מעצימים את המחשבות עליו ואת משקלן. לא אתפלא אם בלילה הבא תחלום על זה שוב. הכלל אומר: על מה שאדם חושב ביום – הוא חולם בלילה, או כדברי חז'ל 'אין מראים לו לאדם בחלום אלא מהרהורי ליבו' (ברכות נ'ה, א'). כשאתה חי במדינה שמתמודדת עם טרור ערבי ומידי פעם שומע על פיגוע רצחני – זה דבר מטלטל מאוד, בפרט כשמדובר במחבל שחודר לבית ופוגע במשפחה עם ילדים. ברור שדבר כזה משאיר רושם חזק, כל שכן כשאתה עצמך אמור לנסוע למקום שהיה בו בעבר פיגוע. ממש מתבקש שהמוח יעשה אחד ועוד אחד וייצר סרט באורך מלא איך גם לכם, חלילה, קורה דבר כזה...

אם המחשבות ממשיכות להטריד אותך, דניאל, תוכל לעשות גם 'הטבת חלום'. בשבת הקרובה בבית הכנסת, בעת שהכוהנים נושאים את כפיהם תאמר כך:  'ריבונו של עולם, אני שלך וחלומותיי שלך. חלום חלמתי ואיני יודע מה הוא, בין שחלמתי אני לעצמי ובין שחלמו לי אחרים. אם טובים הם, חזקם ואמצם כחלומותיו של יוסף הצדיק, ואם צריכים רפואה, רפאם כמי מרה על ידי משה רבנו עליו השלום, וכמי יריחו על ידי אלישע, וכמרים מצרעתה, וכנעמן מצרעתו, וכחזקיהו מחוליו. וכשם שהפכת קללת בלעם הרשע לברכה, כן הפוך כל חלומותיי עלי ועל כל ישראל לטובה. ותרצנו ברחמיך הרבים. יהיו לרצון אמרי פי והגיון לבי לפניך, ה' צורי וגואלי'.

מברך אותך שתיסע לשלום, תקיים את המצווה לשמח חתן וכלה ותחזור לביתך לשלום. אשמח לשמוע איך היה. בהצלחה!

 

 

תגובות (0)

כתוב תגובה:

כתובת

"שלום לעם"

ע"י עמותת "גבריאל שר ישראל" (ע.ר. 58-037849-5)

רח' בני ברית 18 ירושלים

02-5022881

webmaster@shalomlaam.co.il

צור קשר