עיקול מסוכן

רבני שלום לעם תגובות: 0

סיפור לשבת

עיקול מסוכן - מיכאל ראם

'למה אתה נוסע מכאן?' שאל אפי. הוא באמת לא הצליח להבין מדוע צ'יקו עושה סיבוב כזה גדול כדי להגיע לרחוב שבו הם מתגוררים. אפי ניסה לתרץ את עצמו בכך שהוא חושש מפקקי תנועה, אבל גם הוא הבין שאין שום סיבה שסתם ביום בהיר פתאום ייווצרו פקקי תנועה בשכונה כה קטנה וצדדית.

עברו עוד מספר שבועות ושוב פעם הצטרף צ'יקו לאפי בדרכם הביתה לאחר יום העבודה ולהפתעתו שוב האריך אפי את הדרך במספר דקות, כשהוא עורך עיקוף בלתי מוסבר גם הפעם ניסה אפי להתחמק בתואנה שהוא שמע משכנו לבניין שאמורות להתבצע עבודות בכביש ולכן הוא בחר בדרך העוקפת. אבל צ'יקו אפילו לא ניסה להתווכח ובליבו גמלה ההחלטה שהוא חייב לברר מה פשרם של הסיבובים הללו, שאפי מתעקש לבצע פעם אחר פעם.

כבר למחרת פנה צ'יקו למישל חברו של אפי למחלקה וסיפר לו את הסיפור המוזר. מישל ניסה לומר לצ'יקו שהוא סתם מדמיין, אבל אפי הרגיש שגם הוא מסתיר משהו וניסה ללחוץ עליו שיספר לו את הסיפור האמיתי ולא ידחה אותו בתירוצי קש שאפילו הוא לא מאמין בהם: 'אתה יודע מה, אני אדבר עם אפי ואם הוא יסכים אני אשתף אותך בעניין' נכנע מישל. ואכן כבר למחרת שוחח עם אפי על העניין ואפי אמר: 'אם הוא כל כך רוצה לשמוע מה הסיפור שיגיע אלי ואני אספר לו' וסיים את השיחה.

צ'יקו שהיה כל-כך סקרן לדעת מהו הפתרון לתעלומה לא יכל עוד לחכות והמתין לסוף היום, הוא דאג מבעוד מועד להודיע לאפי שהוא מצטרף אליו היום לנסיעה וחיכה שהתעלומה תיפתר. ומיד בתחילת הנסיעה אפי התחיל לספר: 'גרשון היה חברי לכיתה, אך בניגוד אלי שהייתי ילד בולט וחברותי היה גרשון נמצא בשולי החברה, הוא היה ילד אפרורי כך שאף אחד לא ממש אהב להתחבר איתו והוא היה די בודד. כשעלינו לתיכון התברר מהר מאוד כי לגרשון אין כישרונות מיוחדים ולכולם היה ברור שלא נכון לו עתיד מזהיר במיוחד. השנים חלפו והלימודים הסתיימו וגרשון פרח מזיכרוני לגמרי עד שבאחד הימים סיפר לי חבר משותף כי גרשון פתח מוסך קטן באזור התעשייה, צחקקתי לעצמי שבוודאי זוהי הפסגה אליה יוכל גרשון להגיע אבל לפני מספר חודשים גיליתי את ההפתעה האמיתית: באחד הבקרים בדרך לעבודה אני מבחין במשאית הובלות המתקרבת אל קצה הרחוב בו אנו מתגוררים ונעצרת ליד וילה גדולה ומושקעת, והנה להפתעתי אני רואה את גרשון שהתבגר ב-30 שנה שחלפו מאז לימודינו, עומד שם ומסביר לפועלים להיכן להוביל כל דבר ומיד הבנתי כי הוא זה שרכש את הווילה היוקרתית, תחושת החמצה התגנבה לליבי באותו רגע, איך גרשון חסר הכישרון הצליח כל-כך עד שרכש וילה יוקרתית שכזאת. לאחר מעשה הבנתי כי הווילה הזו לא ממש שווה הרבה והיא זקוקה לשיפוץ רציני. הדבר הרגיע את הרגשתי מעט, אבל לאחר מספר ימים כשעברתי ליד הווילה של גרשון ראיתי בחניה שלושה רכבי יוקרה שכמוהם כמעט ולא רואים על הכביש, בזה כבר לא יכולתי לעמוד ובכל פעם שהייתי עובר ליד הבית, היה נצבט לי הלב לראות את שלושת הרכבים היוקרתיים, כאשר אני נוסע ברכב שאמנם חדיש ומשוכלל אבל אינו מתקרב אפילו לאחד מהרכבים האלו'.

אפי האט בכניסה לרחוב והחנה את מכוניתו: 'מאז אני פשוט לא מסוגל לעבור ליד ביתו של גרשון' סיים אפי את סיפורו ולפתע שם לב שבזווית פיו של צ'יקו מופיע חיוך קטן: 'יש מזג אויר מאד טוב עכשיו מה דעתך על איזה טיול קטן באוויר הצח?' שאל צ'יקו. הם החלו לצעוד ואפי שם לב שצ'יקו מתקרב לעבר ביתו של גרשון: 'אני רוצה שתראה משהו!' אמר צ'יקו ששם לב שאפי מהסס להתקרב, הם התקרבו אל החניה הגדולה ואכן זו לצד זו עמדו שם שלושת הרכבים 'תסתכל טוב אפי אתה רואה כאן משהו מוזר?' שאל צ'יקו. אפי התבונן היטב אבל לא הצליח להבחין במשהו מיוחד: 'בא נתקרב יותר' הציע צ'יקו ולפתע הבחין אפי במשהו מוזר מבעד לחלונות השחורים של אחד הרכבים היה ניתן להבחין כי הוא ריק מבפנים ואין בו מושבים 'מה זה צריך להיות?' אפי לא הבין מה קורה פה וצ'יקו התנדב להסביר: 'כפי שסיפרת לי גרשון הוא בעל מוסך ומתמחה גם בפחחות רכב במסגרת עבודתו הוא נצרך לטפל ברכבים שונים ולעשות זאת בצורה הטובה ביותר, לאחרונה קנה גרשון שלדי פח של שלשה רכבי יוקרה שעברו תאונות קשות והורדו מהכביש לצמיתות - עליהם הוא מתאמן ומבצע עבודות פחחות עדינות, שלושת הרכבים שראית הם בעצם חתיכות פח ללא מנוע או שום דבר פנימי. כך שהרכב שאתה נוהג עליו שווה פי כמה וכמה משלדות המתכת שהפכו אותך לכל-כך לא רגוע' אפי הרגיש פתאום כל-כך טיפש: 'השקעתי אנרגיות וזמן רבים כל-כך על כלום על חתיכות מתכת חלולות שלימדו אותי כמה קשה היא הקנאה...'

* * *

הסיפור הזה אולי נראה קצת קיצוני, אבל יתכן שלכל אחד מאתנו חבוי אי שם בלב דחפים שהם כתוצאה של קנאה. קנאה הוא דבר טוב – כאשר הוא מקור לשאיפה והתקדמות, מתוך פרגון אמיתי לאותו אחד שמצליח ולא להרוס לעצמנו את השלווה בגלל הצלחתו של האחר. בפרשה שלנו אנו רואים כיצד פרעה שקינא בעם ישראל שישב בארצו, עשה את הכול כדי להכניע אותו וגם כשמתברר לו כי שעם ישראל אינו מתכונן להילחם בו, עדיין הקנאה מעבירה אותו על דעתו עד לסוף המר של עשרת המכות הקשות שהחריבו את מצרים...

תגובות (0)

כתוב תגובה:

כתובת

"שלום לעם"

ע"י עמותת "גבריאל שר ישראל" (ע.ר. 58-037849-5)

רח' בני ברית 18 ירושלים

02-5022881

webmaster@shalomlaam.co.il

צור קשר