מאמינה בלב. מה רע?!

רבני שלום לעם תגובות: 0

שאל את הרב – יוני לביא

מאמינה בלב. מה רע?! / הרב יוני לביא

שאלה: קוראים לי יעל ואני בחורה מסורתית. יש לי בלב אמונה גדולה אבל פה בערך זה נגמר. אני לא מתחברת לשמירת מצוות והלכות, ובינינו, אני גם לא מבינה למה זה חשוב. הרי אלוקים לא באמת צריך את המצוות שלנו. העיקר זה מה שיש לבן אדם בלב, כמה הוא טוב, רחמן, רגיש. אני לא מבינה את ההתעקשות הדתית על מעשים טכניים ועל קיום מצוות. זה הרי לא באמת מה שחשוב!

 

תשובה: שלום יעל.

שמעת פעם על מדינת אוטוסטרדה?

זו מדינה שנמצאת אי שם בקצה העולם, ובמשך שנים סבלה מבעיה קשה של תאונות דרכים.

הכבישים גבו מאות הרוגים ואלפי פצועים מידי שנה, וראש הממשלה זימן את שר התחבורה לפגישה דחופה. לכולם היה ברור שאי אפשר להמשיך עוד במצב הנוכחי.

בתום הישיבה הארוכה הם יצאו לתקשורת עם ההודעה הבאה: 'אחרי שיקול דעת והתייעצות עם גדולי המומחים החלטנו על שינוי המדיניות: מכאן ואילך לא יהיו עוד חוקי תנועה במדינה. לא תמרורים ולא הגבלות מהירות, לא רמזורים ולא פסי האטה. יהיה רק עיקרון אחד שכל הנהגים יאמינו בו חזק חזק בלב: 'צריך לנהוג בזהירות ובהתחשבות'.

כן, אני יודע מה את חושבת, יעל. הם לא נורמאליים! הולך להיות שם ג'ונגל מטורף על הכבישים, ותאונות הדרכים רק יוכפלו וישולשו.

את צודקת לגמרי! כשמדובר בבני אדם לא מספיק להיות 'נהג טוב - בלב'. חייבים להוריד את הרעיון היפה הזה מהשמים אל הארץ ולתרגם אותו לחוקים וכללים מעשיים שהנהגים יקפידו עליהם. בלי זה הכול יתמסמס ויאבד את משמעותו.

הכלל הזה נכון לא רק על הכביש אלא בחיים בכלל. לבני אדם יש לא רק נשמה עליונה אלא גם גוף בשר ודם. כדי להתחבר באמת לאלוקים צריך לקחת את כל מה שיש לנו ולרתום אותו אל המטרה. יש משהו מזוייף ושקרי בהסתפקות באמונה בלב, תוך ויתור על יישום של האמונה הזו בחיים דרך הגוף והמעשים.

מה תגידי על אדם שאומר 'אני מאוד אוהב את אשתי. מאוד! זה נכון שכל היום אני מבלה עם חברים, רובץ על חוף הים ומטייל, ומשאיר לה את ההתעסקות עם הילדים והפרנסה, אבל באמת בלב אני מ-מ-ש אוהב אותה'.

'אדון בטלן', אני שומע אותך, יעל, אומרת לו, 'אל תדבר שטויות. אם אתה באמת אוהב את אשתך – אתה צריך להיות לצידה. לעזור בפרנסה, בגידול הילדים, במשימות הבית. אחרת זו לא באמת אהבה אלא סתם דמיונות'.

כאן בדיוק מופיעה התורה ובעקבותיה חז'ל. הם ידעו כיצד לקחת את האמונה הגדולה שיש בלב של כולנו וליצוק אותה לתוך כלים. לתרגם את הרעיונות היפים למעשים שיהפכו את החיים שלנו לטובים וטהורים יותר ויקרבו אותנו לאלוקים.

נכון, היו דתות שהסתפקו באמונה בלבד. ולהבדיל: ה'דת הנוצרית', למשל, דיברה הרבה על חסד ואהבה לכל, ולא חייבה בקיום מצוות והלכות. התוצאה היתה נוראית: לא היה מי ששפך דם והתאכזר לבני אדם (וליהודים במיוחד...) במהלך ההיסטוריה, כמותה.

כי אמונה שלא מתורגמת למעשים היא חסרה וחלולה. האם אלוקים 'צריך' את המצוות שלנו? בוודאי שלא. אנחנו חייבים אותן כדי להוריד את השמים אל הארץ ולחיות חיים מלאים של משמעות ורוחניות כאן עלי אדמות.

 

 

 

תגובות (0)

כתוב תגובה:

כתובת

"שלום לעם"

ע"י עמותת "גבריאל שר ישראל" (ע.ר. 58-037849-5)

רח' בני ברית 18 ירושלים

02-5022881

webmaster@shalomlaam.co.il

צור קשר