אלוקים מתעסק בפרטים?!

רבני שלום לעם תגובות: 0

שאל את הרב – הרב יוני לביא

אלוקים מתעסק בפרטים?!

שאלה: קוראים לי רון ולמרות שאני בחור חילוני - אמונה ורוחניות תמיד עניינו אותי. אני קורא לפעמים בתנ'ך ומוצא שם רעיונות יפים ומוסריים. ובכל זאת, דבר אחד ממש משגע אותי. הקטנוניות! ההתעקשות המעצבנת לרדת לחיים של האדם ולהידחף לכל פרט. אני מבין ואפילו יכול להזדהות עם דיבורים על אמונה באלוקים, תפילה ומצוות של חסד ונתינה.

אני לא קולט מה הקטע של ההלכות שמתעסקות בדברים פעוטים וחסרי חשיבות. שמעתי שיש אפילו הלכה באיזה סדר נועלים נעליים. קודם ימין, אחרי זה שמאל, אולי להפך. זה רציני?!! נראה לך שלאלוקים הגדול בשמים באמת אכפת איך שמעון מגבעתיים נועל נעליים או חותך נייר טואלט בשבת? אתה חושב שיש לו זמן להתעסק בשטויות האלו?

נגיד אני הולך ברחוב ורואה טור נמלים על המדרכה. כל אחת סוחבת גרגר או פירור שמצאה. אתה חושב שמזיז לי אם נמלה מסוימת סוחבת את הגרגר על כתף ימין או על כתף שמאל? יש לי דברים הרבה יותר חשובים להתעסק בהם!

תשובה: שלום רון.

בוא נתחיל מהנמלים, כדוגמא שהבאת ממש מצוינת כדי לתת כיוון לתשובה. למה באמת לא אכפת לנו ממה שעושות הנמלים? התשובה לכך פשוטה. אנחנו לא מסוגלים להתעסק בחיים של נמלה כזו או אחרת כי אנחנו בקושי מצליחים להסתדר עם רשימת המטלות היומיות שלנו. אנחנו חייבים לסגור את האוברדרפט, להוציא את האוטו מהמוסך, לשלם ארנונה ולהשגיח שלא יישרף האוכל בתנור. בורא עולם, לעומת זאת, דווקא בגלל שהוא כה גדול ועצום ואינסופי – אין משהו שהוא מעבר ליכולת שלו. אין דבר בעולם שלא קשור אליו ולא מעניין אותו.

ראש הממשלה אינו יכול לדאוג לענייניו של כל אזרח מפני שגם הוא בסך הכול... בן אדם. יש לו רק 24 שעות ביממה ויכולותיו מוגבלות. ריבונו של עולם, לעומת זאת, אין דבר שעוצר או מצמצם אותו. דוד המלך ניסח זאת כך – 'מי כה' אלוקינו המגביהי לשבת, המשפילי לראות, בשמים ובארץ' (תהלים קי'ג, ה').

דת בלי מעשים – כשלון מוחלט

היו דתות, רון, שטענו שהעיקר זה הלב הטוב והאמונה, ושהמעשים הפיזיים והפרטים אינם כה חשובים. כך למשל הדת הנוצרית שמיהרה לבטל את כל ההלכות והמצוות המעשיות והכריזה שהעיקר הוא שהלב יהיה מלא באהבה כלפי כל נברא. התוצאה היתה נוראית. לא הייתה עוד דת כמותה ששפכה דם ורצחה באכזריות מיליונים: מסעי צלב, פוגרומים, גירושים, אינקוויזיציה... הם פיזרו מילים יפות על וותרנות מופלגת עד כדי לתת את הלחי השנייה למי שסוטר לך. בפועל הם היכו על שתי הלחיים, וכמעט תמיד היו אלה הלחיים שלנו, היהודים המסכנים שסבלו מהם.

במילים אחרות, דת שאין בה מעשים נראית יפה מאוד על הנייר. במציאות יש בה חיסרון קריטי – היא לא מתאימה לבני אדם! אמונה בלב והתלהבות רגשית אינן מסוגלות לעצב את הנפש, ולהתמודד עם היצרים, החולשות והנטיות החומריות של האדם. לשם כך חייבים מערכת ממשית־פיזית, וזה בדיוק הרעיון של המצוות.

הגודל שבקוטן

מדוע המצוות יורדות לפרטים ונראות לנו קצת קטנוניות?

כל נגן יודע שכדי לבצע סימפוניה מוזיקאלית – הדיוק חייב להיות מושלם: האורך של כל תו, העוצמה שבה היד פורטת על הפסנתר, רמת הקול. מי שיחפף ויעשה רק 'בגדול' או 'בערך' – יהרוס את הביצוע. גם כשאנחנו מנגנים את שירת החיים שלנו יש משמעות לכל תו, וכל פסיק קטן הוא קריטי. שום דבר אינו אקראי ואינו מיותר. למי שאינו מבין במוזיקה כל סימוני התווים נראים טרחניים, מעצבנים ומיותרים, אבל לְנַגָן אמיתי – כך בדיוק נראית יצירת מופת של מוצרט! הדיוק וההתעסקות בפרטים הם אלו שיוצרים את השלימות. העיקרון הזה נכון, רון, בכל תחום בחיים. במבצע צבאי נועז, במחקר מדעי ובנהיגה על הכביש. העיסוק בפרטים לא מרחיק את האדם מלאחוז באידיאל. להפך. הוא הדרך היחידה לממש אותו באופן שלם במציאות.

תורת חיים אמיתית היא תורה כזו שמתאימה אל החיים ומסוגלת לרומם אותם. כיוון שבחיים יש לא רק נשמה אלא גם גוף, ברור שמצווֹת התורה יתבטאו גם במעשים פיזיים. כיוון שהחיים מלאים פרטים, ברור שגם התורה תהיה כזאת.

תגובות (0)

כתוב תגובה:

כתובת

"שלום לעם"

ע"י עמותת "גבריאל שר ישראל" (ע.ר. 58-037849-5)

רח' בני ברית 18 ירושלים

02-5022881

webmaster@shalomlaam.co.il

צור קשר