ראש השנה

רבני שלום לעם תגובות: 0

יש לי מושג – יוסף רזניק

ראש השנה

אחד בתשרי הוא היום שבו נברא האדם והתחילה ההיסטוריה האנושית. זהו 'יום ההולדת' של העולם, והוא נקבע בתורה ליום חג: 'וּבַחֹדֶשׁ הַשְּׁבִיעִי בְּאֶחָד לַחֹדֶשׁ מִקְרָא קֹדֶשׁ יִהְיֶה לָכֶם... יוֹם תְּרוּעָה יִהְיֶה לָכֶם' (במדבר כט, א). 'החודש השביעי' הוא תשרי, שכן מניין החודשים מתחיל בתורה מחודש ניסן, אולם השנה מתחילה מחודש תשרי.

איזו משמעות יש ל'יום ההולדת' הזה?

מוטיב מרכזי החוזר על עצמו בתפילות ראש השנה, הוא עניין המלכת ה'. בתחילת כל שנה אנו מצהירים מחדש שה' ברא את העולם ומנהיג אותו, ומקבלים על עצמנו את מלכותו. ביום זה אנו מתפללים שכוחו ושלטונו של ה' יתגלו בפועל בכל העולם ולא יהיו נסתרים, ושהטוב והצדק האלוקיים ינצחו את הרשע והעוול: 'מְלֹךְ עַל כָּל הָעוֹלָם כֻּלּוֹ בִּכְבוֹדֶךָ... וְיֵדַע כָּל פָּעוּל כִּי אַתָּה פְעַלְתּוֹ... וְיֵעָשׂוּ כֻּלָּם אֲגֻדָּה אֶחָת לַעֲשׂוֹת רְצוֹנְךָ בְּלֵבָב שָׁלֵם... וּבְכֵן צַדִּיקִים יִרְאוּ וְיִשְׂמָחוּ... וְכָל הָרִשְׁעָה כֻּלָּהּ כְּעָשָׁן תִּכְלֶה'.

מדוע ראש השנה נקרא 'יום הדין'?

כיון שראש השנה הוא יום זיכרון לבריאת העולם, הקב'ה בודק ביום זה עד כמה העולם 'עומד בציפיות' שתלו בו, בוחן את מעשי בני האדם, ועל פי זה קובע את גורלו של העולם לשנה הקרובה. בדרך משל אפשר לומר, שכותרות העיתונים של השנה הבאה נכתבות כולן בראש השנה, והן אינן תלויות לא בפוליטיקאים, לא באנשי צבא ולא בבעלי הון, אלא אך ורק ברצונו של ה'.

גם גורלו האישי של כל אחד מאתנו נקבע בראש השנה: 'בְּרֹאשׁ הַשָּׁנָה יִכָּתֵבוּן, וּבְיוֹם צוֹם כִּפּוּר יֵחָתֵמוּן... מִי יִחְיֶה וּמִי יָמוּת... מִי בַמַּיִם וּמִי בָאֵשׁ... מִי יֵעָנִי וּמִי יֵעָשֵׁר' (מתוך הפיוט 'ונתנה תוקף'). לכן לפני ראש השנה נוהגים להרבות בתשובה ובמעשים טובים, מברכים איש את רעהו ב'כתיבה וחתימה טובה', ובראש השנה עצמו מתפללים 'זָכְרֵנוּ לְחַיִּים'.

מדוע תוקעים בשופר בראש השנה?

לתקיעת השופר בראש השנה יש טעמים רבים, ונביא כאן כמה מהם:

טעם ראשון הוא כדי לעורר אותנו לתשובה. קול השופר הוא מעין 'שעון מעורר' שנועד להעיר את האדם מ'תרדמתו' הרוחנית.

טעם שני קשור להמלכת ה' שנעשית ביום זה, שכן בשעת המלכת מלך נוהגים לתקוע בחצוצרות.

לפי טעם שלישי, תקיעת השופר היא מעין צעקה ותפילה לה' שירחם עלינו וידון אותנו לשנה טובה. השופר הוא כלי טבעי ופשוט שלא נוצר בידי אדם, והוא מבטא את צעקתה הפנימית של הנשמה הטהורה שתמיד רוצה להתקרב לה'.

טעם רביעי הוא כדי להזכיר את זכות עקדת יצחק שהיתה בראש השנה. השופר עשוי מקרן של איל, זכר לאיל שהקריב אברהם אבינו לקרבן, לאחר שה' אמר לו שלא להקריב את יצחק.

בתורה נאמר רק 'אחד לחודש'. מדוע אם כן ראש השנה הוא שני ימים?

בימי קדם לא היה לוח שנה קבוע, אלא בית הדין היה קובע בכל חודש מחדש מתי יחול ראש חודש, על פי ראיית מולד הירח. כיון שראש השנה חל בתחילת החודש ממש, לא היה זמן להודיע לציבור מה החליט בית הדין, ולכן נהגו הכל לעשות שני ימי חג מספק. גם לאחר שהונהג לוח שנה, קבעו חכמים להמשיך במנהג זה

מהם ה'סימנים' שאוכלים בראש השנה?

בראש השנה נהוג לאכול מאכלים שיש בהם, או בשמותיהם, רמז לשנה טובה: אוכלים תפוח בדבש, ואומרים 'יהי רצון מלפניך ה' שתחדש עלינו שנה טובה ומתוקה'. אוכלים רימון ואומרים 'יהי רצון... שירבו זכויותינו כ(גרעיני) רימון'. תמרים וסלק - 'שיתמו אויבינו' ו'שיסתלקו שונאינו'. קרא (=דלעת) - 'שתקרע רוע גזר דיננו, ושיקראו לפניך זכויותינו', ועוד רמזים מסוג זה.

תגובות (0)

כתוב תגובה:

כתובת

"שלום לעם"

ע"י עמותת "גבריאל שר ישראל" (ע.ר. 58-037849-5)

רח' בני ברית 18 ירושלים

02-5022881

webmaster@shalomlaam.co.il

צור קשר