מסע אל העבר

רבני שלום לעם תגובות: 0

מסע אל העבר – יוסף רזניק

יום שלישי, ה' בכסלו - על הטוב ועל הרע

בה' בכסלו תרנ'ה (1894) מת הסופר הבריטי רוברט לואיס סטיבנסון, הידוע בעיקר בזכות ספריו 'אי המטמון' ו'ד'ר ג'קיל ומיסטר הייד'. ספר אחרון זה עוסק בטוב וברע שבנפש האדם: הוא מספר על רופא מכובד והגון, שכאשר הוא שותה שיקוי כימי מסוים, הוא הופך לאדם מרושע ומפלצתי המשוחרר מכל חוקי התרבות והמוסר. סיפור זה מבטא השקפה, שלפיה בעומק נפשו של האדם ישנם דחפים אפלים ושליליים.

אולם לפי ההשקפה היהודית, שום כוח בנפש האדם אינו רע מצד עצמו, ולכל אחד מהם יש מטרה טובה, שהרי האדם נברא בצלם אלוקים וכל אחד מכוחותיו אמור לבטא את מידותיו של הקב'ה. היצר הרע אינו חלק מהאדם, אלא כוח חיצוני לו. אלא שכוחותיו של האדם זקוקים ל'ראש ממשלה' שיכוון אותם, כדי שיבואו לידי ביטוי במקומות הנכונים ובמידה הנכונה, ולא יפרצו מעבר לגבולותיהם. כאשר האדם ממלא את תפקידו כ'ראש ממשלה', כוחותיו פועלים בהרמוניה ובהתאמה והוא מתמלא חיים ושמחה. רק כאשר האדם מזניח את תפקידו, כוחות נפשו עלולים להתפרץ באופן בלתי מבוקר ולהביא אותו למקומות שאינם טובים.

יום רביעי, ו' בכסלו - משא ומתן עם השטן

בחייו של הרב מיכאל דוב וייסמנדל זצ'ל, ישנם פרקים שנראים כלקוחים מעולם הדמיון. הוא נולד בהונגריה בשנת תרס'ד (1903), למד בישיבות בסלובקיה והיה לחתנו של ראש ישיבת נייטרה. הוא עסק בין השאר בחקר כתבי יד עתיקים, והיה הראשון שחקר את נושא דילוגי האותיות בתורה.

עוד לפני פרוץ מלחמת העולם השנייה, החל הרב וייסמנדל לפעול לטובת פליטים יהודים שגורשו ע'י הנאצים והגיעו לסלובקיה. כשפרצה המלחמה והחלה השמדת היהודים, שיקע הרב את כל כוחותיו במאמצי הצלה, וסיכן לשם כך את חייו פעמים רבות. הרב וייסמנדל ופעילים נוספים סייעו לאלפי יהודים לברוח למקומות שנחשבו בטוחים יותר. הם גם הפעילו רשת של שליחים ליצירת קשר עם קהילות יהודיות נוספות ולאיסוף מידע על מעשי הנאצים, והשתדלו להעביר את המידע שברשותם אל העולם החופשי.

בתחילת שנת תש'ג (1942) החלו הרב ושותפיו לנהל משא ומתן עם הבכיר הנאצי דיטר ויסליצני, עוזרו של אדולף אייכמן ימ'ש. הם נתנו לו שוחד רב כדי לעכב לתקופה מסוימת את הגירוש וההשמדה של יהודי סלובקיה, ואכן הגירוש נדחה (יש אומרים שנדחה מסיבות אחרות). לאחר מכן ניסו פעילי ההצלה לגבש תוכנית משמעותית יותר: בעזרת תחבולות מורכבות, הם הצליחו לשכנע את הגרמנים שהם מייצגים את 'היהדות העולמית', ושביכולתם להשיג עבור הגרמנים סכומי כסף גדולים אם יעצרו לגמרי את רצח היהודים. במקביל שלח הרב וייסמנדל מכתבים למנהיגים יהודים בארה'ב ובמקומות נוספים, שבהם זעק מדם ליבו ותיאר את ההשמדה המתחוללת, והתחנן שישלחו לו כסף עבור ההצלה. למרבה הצער והכאב, מנהיגים אלו לא פעלו בהתאם לחומרת המצב ולא סייעו כפי שהיה נדרש. מחדל זה קרע את ליבו של הרב וייסמנדל עד יומו האחרון.

סמוך לסוף המלחמה נעצר רבי מיכאל דוב ונשלח לאושוויץ עם משפחתו. הוא לבדו הצליח לקפוץ מהרכבת ולהינצל. לאחרי המלחמה עבר לארה'ב והקים בה מחדש את 'ישיבת נייטרא'. הוא הלך לעולמו בו' בכסלו תשי'ח (1957).

 

 

 

 


 

תגובות (0)

כתוב תגובה:

כתובת

"שלום לעם"

ע"י עמותת "גבריאל שר ישראל" (ע.ר. 58-037849-5)

רח' בני ברית 18 ירושלים

02-5022881

webmaster@shalomlaam.co.il

צור קשר