לקנות בחנות לא כשרה?

רבני שלום לעם תגובות: 0

שאל את הרב – הרב יוני לביא

לקנות בחנות לא כשרה?

שאלה: שלום הרב. היתה לנו אתמול התלבטות רצינית. יצאנו לטיול באחד המקומות הכי יבשים בנגב. נפלנו גם על יום חם במיוחד וכשסיימנו את המסלול והגענו לחניון עייפים ומותשים כשכל הבגדים שלנו רטובים מזיעה. לצד הדרך עמדה חנות. על השלט היה כתוב בענק: 'מטעמי מיקי'. מה אני אגיד לך, הרב, אפילו להיכנס פנימה ולהרגיש את המזגן היה בשבילנו כמו תחיית המתים. אלא שאז המוכר קרא לנו ואמר: 'יאללה, חבר'ה, מה אתם קונים?!'. תשמע, היה לו שם פסטה ושקשוקה חבל על הזמן. רק מהריח יצא לנו הריר מהפה...
אלא שאז שמעון, חבר שלי, שאל אותו: 'תגיד, כשר פה?!'.
'בטח כשר', אמר המוכר והצביע על התמונה של איזה צדיק עם גלימה שהיתה תלויה על הקיר. 'זה הסבא שלי, חכם יצחק כהן, שהיה רב גדול בחוץ לארץ, והוא זה שנתן הכשר לכל העיר'.
'כן, אבל לך יש תעודת כשרות?', שמעון התעקש.
הבנאדם התחיל קצת לגמגם ואמר משהו על זה שבגלל שהוא פתוח בשבת אז הרבנות עושה לו בעיות ולא נותנים לו תעודה למרות שכל האוכל אצלו הכי כּשר שבעולם.
תכל'ס, הרב, לא קנינו מהאוכל שהוא מכין שם אבל היה וויכוח בין החבר'ה אם אפשר לקנות שם פחית קולה או ארטיק באריזה סגורה. בסך הכול יש על המוצר חותמת של כשרות. איזו בעיה יכולה להיות לאכול אותו?
יאיר.

תשובה: שלום יאיר.
אתה מזכיר לי את מה שקרה לדוד שלי, חיים. הוא נכנס פעם לחנות פלאפל וגילה על הקיר מאחורי המוכר תמונות של כל מועצת גדולי התורה, כשמעליהם מתנוססת תמונה ענקית של הבאבא סאלי זצ'ל. מה שכן, שום תעודת כשרות לא נראתה באופק. כשחיים התעניין אצל המוכר לגבי הכשרות הבחור 'נעלב' ואמר: 'מה, אתה לא סומך עליי שכשר פה?! תראה כל הצדיקים נמצאים פה מאחוריי'. הדוד שלי, שכנראה היה במצב רוח עליז באותו יום אמר לו מיד: 'תראה ידידי, אם הבאבא סאלי היה מוכר פה פלאפל ואתה היית תלוי על הקיר מאחור – הייתי אוכל בלי להסס. אבל כל עוד הבאבא סאלי תלוי על הקיר, ואתה זה שמוכר - אני מעדיף לחפש חנות עם תעודת כשרות אמיתית...'.

לגופו של עניין, יאיר, צריך לדעת שיש במדינה מאבק קשה על השבת. יש לחץ גדול מאוד על בעלי חנויות וסוחרים להיכנע לפיתוי ולפתוח את החנות שלהם יום נוסף בשבוע. הם עשויים לשלשל אז לכיסם סכומים נכבדים.
אחד הדברים שמדרבנים אותם לעשות זאת היא הידיעה שיש אנשים דתיים שבכל מקרה יקנו אצלם בימי חול. אך אם היו יודעים שבגלל שהם מחללים את קדושת השבת - יפסידו לקוחות בימי חול וכל מי שהשבת יקרה לליבו – לא יקנה אצלם, הם היו חושבים פעמיים.
כמובן, גם מהבחינה של הכשרות - מי שפותח בשבת וממילא הרבנות המקומית והבד'צים מסרבים לספק לו השגחת כשרות - אי אפשר לסמוך על מה שקורה אצלו גם בימי חול, וקיים חשש לערבוב בשר וחלב, טריפות, תולעים וכו'.
לכן, במקרים כאלו צריך להתחזק ולהתגבר ולומר למוכר: 'היינו שמחים לקנות אצלך, חבר, אבל רק אם תהיה פה תעודת כשרות והחנות לא תהיה פתוחה בשבת'.
ומה לגבי קנייה של מוצרים סגורים?
נכון שאי אפשר לומר על פחית משקה עם חותמת כשרות שאינה כשרה. יחד עם זאת מוטב לשמור את 'כוח הקניה' שלנו ולחזק בו את מי ששומר על קדושת השבת והכשרות, ולא לתמוך במי שעובר עליהם.
בקניה במקום כזה יש בעיה הלכתית נוספת - מראית עין. מי שמסתכל מבחוץ רואה אדם עם כיפה קונה שם ועשוי להסיק שהמקום כשר וללכת ולקנות שם גם אוכל שבּוּשַל במקום מבלי לבדוק.
כך שבעצם יוצא שאנחנו אומנם קנינו רק במבה אבל מישהו אחר ייכשל, חלילה, בגלל זה באיסור בשר בחלב וכדו'.

ולכן, יאיר, אם לא נתקעתם במצב של מצוקה קיצונית (נותרתם בלי מים באמצע המסלול ואתם חייבים לקנות בקבוק מים מינראליים) – הדבר הנכון לעשות הוא להתאפק ולהתגבר וביחד נזכה בע'ה להשפיע שבכל המקומות ישמרו על כשרות ועל קדושת השבת.

 

 

תגובות (0)

כתוב תגובה:

כתובת

"שלום לעם"

ע"י עמותת "גבריאל שר ישראל" (ע.ר. 58-037849-5)

רח' בני ברית 18 ירושלים

02-5022881

webmaster@shalomlaam.co.il

צור קשר