המטוס מנייר

רבני שלום לעם תגובות: 0

המטוס מנייר - אריק סגל

החגיגה שהתנהלה בשיעור, הייתה המשך רציף לשיעור הקודם ולחוסר השליטה של יוסף במתרחש בשיעור. בדרך כלל, הוא העביר את השיעורים בצורה סדירה פחות או יותר, אלא שמה שהתרחש היום היה כבר מתחת לכל ביקורת. ילדי הכיתה שמחו על דחיית הטיול השנתי בגלל חוסר ההצלחה בלימודים, השתוללו בצורה חסרת רסן כשהשיא שלה היה העפת מטוס מנייר על ידי יואב – אחד התלמידים הבעייתיים בכיתה – שפגע היישר בפרצופו של יוסף המורה. הוא הרגיש חסר אונים והחל להתחרט שבכלל נכנס לתפקיד החינוכי שקיבל בבית הספר.

כדי להבין את המתרחש, נצטרך לחזור שלושים שנה קודם לכן, בזמן שבו יוסף היה בנו של רמי גרשון, הקבלן המפורסם שהקים שכונות רבות בכל רחבי הארץ. חייו של רמי ובני ביתו זרמו על מי מנוחות. כסף אף פעם לא חסר בבית, יוסף בנו היחיד של רמי – התרגל לכך שכל בקשותיו מתמלאות. מצד שני השקיעו רמי ואשתו בחינוכו של בנם היחיד ודאגו שיגדל כאדם הגון וירא שמים. כך חלפו להן שנות ילדותו של יוסף, עד שהגיע לגיל השידוכים. אלא שאז הבחין יוסף בלחשושים המתקיימים ללא הרף בין הוריו, כשבמקביל חש באווירה מתוחה השוררת בבית. הוא ניסה לברר את העניין, אבל אביו פטר את הדבר בהינף יד וביקש ממנו לא לדאוג יתר על המידה. יוסף ניסה לברר מה מתרחש, עד שגילה כי עסקיו של אביו נקלעו לקשיים. הוא הפסיד כמעט את כל השקעותיו, כספו הנזיל נמחק על ידי הנושים וגם הנדל'ן הרב שבבעלותו החל להישמט מתחת רגליו, כאשר המשקיעים שלו החלו לדרוש את כספם. רמי החזיר לכל הנושים את כספם, למרות שהתוצאה הייתה פשיטת רגל ודאית.

שבועות ספורים לאחר הקריסה הגדולה נקלעו בני-הזוג גרשון לתאונת דרכים קטלנית. חוקרי המשטרה הסבירו מאוחר יותר לבנם היחיד יוסף, שיתכן שאביו שהיה שרוי בדכדוך עמוק, נהג בחוסר תשומת לב שגרמה להתנגשות החזיתית בקיר סלעים באחד מסיבובי הכביש. האם נהרגה במקום, והאב היה במצב אנוש. יוסף שהובהל לבית-החולים רכן על מיטתו של אביו והספיק לשמוע ממנו שלמרות הנפילה הכלכלית הגדולה, הוא הבטיח את עתידו ושהכול נמצא בצוואה. שעות ספורות לאחר מכן נפטר האב על שולחן הניתוחים ורק בסוף השבעה הגיע יוסף לביתו של עורך הדין של אביו – נרי שדה – כדי לקבל ממנו את הצוואה.

יוסף העצוב שמע בשתיקה מעורך הדין שדה את שבחיו של אביו, אותו תיאר כ'חברו הטוב ביותר' ואז פתח את הצוואה שנכתבה שבועות ספורים לפני האירוע הטראגי. בצוואה ביקש האב מבנו שימשיך בדרך התורה והתנצל בפניו על השבועות האחרונים הקשים. אלא שאז כתב אביו: 'בקרן מיוחדת שפתחתי עבורך כשנולדת, המצויה ב'סיטי בנק' – בנק אמריקאי מפורסם, יש שלושה מיליון דולרים. בכסף זה תוכל להתחתן כיאות, וגם להתחיל את חייך כשסכום מכובד מונח לך בכיסך...' סיים האב את צוואתו. יוסף הנרגש, שמח לשמוע שאביו חשב עליו ודאג לו וביקש את עזרת עורך הדין במשיכת הכסף. עורך הדין קרא ביחד עם יוסף שוב ושוב את הצוואה אך כל פרט המדווח על הסניף בו הופקד הכסף או על מספר החשבון לא הוזכר. 'מוזר!' אמר נרי שדה: 'איך יכול להיות שאביך לא כתב את הפרטים. אולי ננסה לגשת לאחד מן הסניפים של הבנק כאן בישראל ונבקש את עזרתם'. עורך הדין ויוסף ניגשו לבנק, אך שם לא יכלו לסייע. 'בכל יום אנשים נכנסים לכאן וטוענים שמגיע להם כסף מאתנו', אמרו בציניות: 'אם אין הוכחה, מספר חשבון או פרטים נוספים, איננו יכולים לעזור...'

יוסף קרא שוב ושוב את הצוואה, ניסה לבדוק גימטריות או ראשי תיבות, שמא באמצעותם ניסה אביו להעביר לו את המסר, אך העלה חרס בידו. האב לא סיפק כל רמז. כעבור שישה שבועות הבין יוסף כי מוטב לו שישכח מהסיפור וימצא עבודה כדי לפרנס את עצמו, שכן מלבד בית הוריו, שגם הוא שועבד לבנקים, לא נותרה לו כמעט פרוטה. הוא מצא הצעה למשרת 'מלמד' לילדים ולאחר שעבר ראיון אצל המנהל התקבל לעבודה. אלא שהעבודה לא הייתה קלה כפי שחשב לעצמו. כבר ביום הראשון החלו הילדים להפריע, עד שהגיע רגע ההשתוללות ששיאו היה בהעפת המטוס מנייר של יואב לתוך פרצופו ההמום.

יוסף התכופף והרים את המטוס. הדף היה נייר כרומו משובח שמספרים ומילים נכתבו עליו בכתב יד, לתדהמתו הבחין יוסף בכתב ידו של אביו ובפרטים המדויקים של החשבון ב'סיטי בנק' הסניף הישראלי. יוסף פנה לעבר התלמיד ושאל אותו: 'אתה יכול להסביר לי כיצד הדף הזה הגיע לידיים שלך?'

'לקחתי אותו מהבית של הדוד שלי...' השיב הילד בקול מבוהל. 'איך קוראים לדוד שלך?' שאל יוסף בחומרה. 'קוראים לו נרי שדה, הוא עורך דין – היינו אצלו אתמול בבית, לקחתי מהבית שלו את הדף הזה כי חשבתי שהוא מתאים למטוס, אני מבקש סליחה שזרקתי את המטוס...' אמר הילד שהבחין בכעסו ההולך וגובר של יוסף.

יוסף כבר לא הקשיב לילד המסכן, כעת הכול התבהר. הוא עירב מיידית את המשטרה שגילתה שעורך הדין שדה חילץ מהצוואה את פרטי חשבון הבנק ובאמצעות ייפוי הכוח שלו על ידי המנוח משך את הכסף מהחשבון. התרמית לא הייתה מתגלית לעולם, אילו לא היה יואב הילד הופך את הנייר למטוס אותו השליך על המורה. שעה קלה לאחר מכן נעצר עורך הדין הנוכל, והכסף הוחזר לידיו של הבן שכספו ניצל בדרך מופלאה...

***

בפרשת שבוע אנו למדים על אחריותו של המנהיג: כאשר כהן חוטא – תופס העם את טעותו בחומרה רבה יותר, ולכן גם הוא צריך להביא קרבן חשוב יותר מאשר 'אדם פשוט' שחטא. ככל שאדם גדול יותר, ואנשים רבים יותר תלויים בו, כך האחריות המוטלת עליו גדולה יותר ומכאן שגם הזהירות הנדרשת ממנו רבה יותר.

תגובות (0)

כתוב תגובה:

כתובת

"שלום לעם"

ע"י עמותת "גבריאל שר ישראל" (ע.ר. 58-037849-5)

רח' בני ברית 18 ירושלים

02-5022881

webmaster@shalomlaam.co.il

צור קשר