עודף כפול

יעקב ברוך ב.ת. תגובות: 0

בית המדרש

שאלה מס' 585

עודף כפול

ברוך נכנס למאפיה כדי לקנות כמה לחמניות, הוא נתן למוכר שטר של 20 שקלים והמוכר החזיר לו בטעות 40 שקלים. 'סליחה, נתתי לך שטר של עשרים לא שטר של חמישים!' אמר ברוך. 'מה פתאום אני לא מתבלבל אף פעם!' התרגז המוכר: 'אני מוחל לך על הכסף, קח את העודף ולך מכאן!' בסוף היום בדק המוכר במצלמות וראה שברוך צדק. הוא ניגש אליו וביקש ממנו את הכסף בחזרה. 'אבל מחלת לי על הכסף, אין לך זכות לבקש אותו ממני בחזרה!' טען ברוך. מה דעתכם? האם ברוך צריך להחזיר למוכר את הכסף?

מעיינים בספרים ולומדים לפסוק הלכה או משפט: שולחן ערוך 'חושן משפט' סימן ע'ה סעיף י'א במילים: 'מנה לי בידך' והאם צריך לצאת ידי שמים? ספר 'מאירת עיניים' על המקום.

תשובה לשאלה 'ממתק מסוכן' (שאלה מס' 583)

תקציר השאלה השבועית: אביגדור המנהל מוסד חינוכי, ביקש מג'קי סוכן הממתקים שימצא לו כמות של אלף ממתקים בעלות של לא יותר משני שקלים לממתק. ג'קי עשה את העבודה, אלא שפתאום התברר שזה ממתק בעל כמות סוכרים גבוהה במיוחד שידוע כמזיק לבריאות. אביגדור החליט לבטל את ההזמנה, אבל ג'קי טען: 'אני כבר לא יכול להחזיר את הממתקים! אתה הגבלת אותי לשני שקלים לממתק ואני עמדתי בהגבלה הזאת ולכן אתה לא יכול עכשיו לבוא פתאום ולבטל את ההזמנה...' האם אביגדור יכול לבטל את ההזמנה?

תשובה בקצרה: ההזמנה של הממתקים שג'קי עשה מוגדרת כ'קלקול בשליחות' ולכן הוא חייב לספוג את ההפסדים.

תשובה בהרחבה: נפסק להלכה שאם שליח קנה במחיר גבוה במקום לקנות בזול, אפילו אם ההפרש הוא רק כמה שקלים בודדים – המקח מתבטל, כיון שיכול לומר לו המשלח: שלחתי אותך לקנות במחיר זול ולא במחיר יקר (שולחן ערוך 'חושן משפט' סימן קפ'ב). דבר נוסף שראינו, זה לגבי אדם ששלח שליח לקנות לו שדה באחריות שהשדה משובח והשליח קנה שדה שלא הייתה עליו אחריות שהוא כזה. במקרה שכזה נפסקה ההלכה שהשליח צריך רק לתקן את הנזק שהשדה ללא אחריות והעסקה לא מתבטלת.

אם כן, מהו ההבדל בין שני המקרים? הכלל בזה תלוי בדעת המוכר, שאם המוכר יודע שהקונה אינו קונה לעצמו אלא הוא שליח של אדם אחר, ומבין שאם המשלח לא יהיה מרוצה מהעסקה היא תתבטל – הוא לוקח זאת בחשבון מראש. אבל אם השליח לא יידע אותו לגבי השליחות ומבחינת המוכר השליח הוא הקונה, השליח מוגדר כ'פושע' ועליו לשאת באחריות ולתקן את הנזקים.

בסיפור שלנו, כיון שישנה מודעות בציבור הרחב שלא לצרוך ממתקים כאלו שהם מסוכנים לבריאות וגם המדינה עצמה מסמנת התוויה על מוצרים כאלה שהם מזיקים לבריאות, דעתו של מנהל בית הספר לא להשתמש בממתקים כאלה ולכן זה נחשב 'קלקול בשליחות' ולכן על ג'קי לספוג את ההפסדים שייווצרו כתוצאה מביטול ההזמנה.

תגובות (0)

כתוב תגובה:

כתובת

"שלום לעם"

ע"י עמותת "גבריאל שר ישראל" (ע.ר. 58-037849-5)

רח' בני ברית 18 ירושלים

02-5022881

webmaster@shalomlaam.co.il

צור קשר