מפריעים לי להתחזק

רבני שלום לעם תגובות: 0

שאל את הרב – הרב יוני לביא

מפריעים לי להתחזק

 

שאלה: שלום הרב. קוראים לי רוני ואני בת 17. גדלתי במשפחה חילונית וההורים שלי רחוקים לגמרי מכל מה שקשור ליהדות. אצלנו בבית אוכלים פיתות בפסח ולא שומרים אפילו על יום כיפור.

מאז ומתמיד אני הייתי שונה. בלב שלי הייתה אמונה חזקה באלוקים, אהבתי מאוד את שיעורי התנ'ך בבית הספר והרגשתי נהדר לעמוד ולהתפלל בכל הזדמנות שיכולתי.

לפני שנה החלטתי שאני לא מוכנה להסתפק בזה ועשיתי עוד צעד קדימה. אמרתי להורים שאני מבקשת לשוחח איתם וסיפרתי להם שאני רוצה לשמור שבת. לא ביקשתי מהם להשתנות או משהו, רק דיברתי על עצמי. הרב, זה היה פשוט נורא! אבא שלי צעק שאפסיק לבלבל את המוח ו'די עם השטויות האלו', ואמא שלי אמרה שהדת זה כמו מחלה והיא מאחלת שאבריא ממנה כמה שיותר מהר...

למרות העלבונות שלהם לא הייתי מוכנה לוותר ובמשך החודשים האחרונים אני ממש משתדלת לא לנסוע, לא להדליק אור ולא לגעת בטלפון בשבת. הקושי הגדול שלי הוא עם האוכל. אני בסך הכול רוצה לפתוח את המקרר ולקחת לעצמי משהו לאכול אבל יש בעיה: ברגע שהדלת נפתחת, אוטומטית נדלק האור בפנים. אז פניתי לאמא שלי וביקשתי רשות ביום שישי לנתק את הנורה, והבטחתי שמיד במוצאי שבת אני מחזירה אותה לפעולה. אמא שלי התעקשה: 'לא! אני רוצה אור במקרר בשבת. אם את צריכה משהו – תבקשי ממני ואני אפתח לך...'. כמובן, הרב, שאני לא יכולה לגרום לאמא שלי לחלל שבת בעבורי ואני תקועה עם האוכל... מה לעשות?! יש לך רעיון בשבילי?

תשובה: רוני היקרה.

כשחז'ל אמרו שבעלי תשובה גדולים מצדיקים גמורים (ברכות ל'ד, ב)' נראה לי שהם התכוונו בדיוק לאחת כמוך. אי אפשר שלא להעריך את הרצון הטוב שלך להתקרב לה' ולשמור על קדושת השבת, ואי אפשר שלא להתפעל מהנחישות והעקשנות לא לוותר גם כשמתעוררים קשיים. אַת מצטרפת לשרשרת מפוארת של יהודים מופלאים שלאורך כל הדורות מסרו את הנפש למען אמונתם והיו מוכנים לשלם מחירים על הנאמנות שלהם לתורה ולמצוות.
צר לי לשמוע על התגובות העוינות של ההורים שלך, אך אני דן אותם לכף זכות שההתנהגות שלהם נובעת בעיקר מפחד מדבר שהם לא באמת מכירים. הם לא זכו לפגוש מקרוב את הטוב והיופי שיש בתורה, והידע שיש להם עליה שאוב בעיקר מאמצעי התקשורת שנאמנים למנהגם להציג את היהדות באור שלילי ופסול.

 

אני רוצה להציע לך, רוני, כמה דברים שעשויים לעזור:

  1. לא לבד – את צריכה מישהי שתלווה אותך ותתמוך בך בהתמודדויות שאת עוברת. הטוב ביותר הוא שתמצאי אישה תורנית שתוכל להיות לך כתובת, תנחה אותך בהתלבטויות ואולי גם תארח אותך לפעמים בסעודת שבת ותעזור לך להתגבר על בעיית האוכל. אם אינך מצליחה למצוא אחת כזו, כתבי לי היכן את גרה ואברר על מישהי מתאימה בסביבה שלך.

  2. ללמוד ולהתקדם – כדי להכיר באמת את התורה ולגלות את האור הגדול שבה – צריך ללמוד אותה. נהדר שאת אוהבת שיעורי תנ'ך בבית-ספר, אבל תסכימי איתי שאי אפשר להסתפק בהם. הקדישי זמן קבוע מדי יום כדי ללמוד תורה, הלכה ואמונה. עם הזמן תגלי מה הסגנון והתכנים שמעצימים ומחזקים אותך ותבחרי ועוד דברים שאת יכולה גם לממש בחיים שלך.

  3. עשי לך רב – חז'ל נתנו עצה טובה לכל יהודי: 'עשה לך רב' (אבות א', ו)' – מצא תלמיד חכם זמין שיוכל לענות על שאלות שמתעוררות אצלך. זה חשוב במיוחד למי שנמצא בתהליך התחזקות. באופן טבעי הוא נתקל בדילמות משפחתיות וחברתיות וחשוב שיקבל הדרכה מדויקת כיצד להתנהל.

  4. קשה שווה יותר – אני מתכוון לגמרי לשלוש המילים הבאות: אני מקנא בך. נכון, קשה לך יותר ממני. אבל הקושי הזה משדרג את מה שאת עושה ולכל צעד קטן שאת מתקדמת יש ערך עצום. כך קבעו חז'ל: 'אחד בצער – ממאה שלא בצער' (אבות דרבי נתן ג', ו'). כלומר, דבר אחד שעשית והתאמצת למענו – תפילה, שבת, צניעות וכו' – שווה יותר ממאה דברים אחרים שבאו בקלות. אין לי ספק, רוני, ששבת אחת שאת מתעקשת לשמור למרות ההפרעות מסביב, שווה בשמים יותר מאשר מאה שבתות של אנשים אחרים.

  5. התנגדות ההורים – זה אולי הקושי הגדול ביותר. מצד אחד, את אוהבת אותם וחייבת בכבודם, אך מצד שני את מאמינה בדרך אחרת משלהם, וזכותך לבחור כיצד תחיי את החיים שלך. בעזרת ה', רוני, עוד יבוא היום בו תקימי את הבית שלך ותחליטי כיצד הוא יתנהל ואיך תיראה בו השבת.
    ובינתיים הניסיון מלמד שכשהאדם נחוש בדרכו ונאמן לאמונת, וההורים מגלים שההתקרבות שלו לתורה רק הופכת אותו לרגיש, עוזר, מכבד ומוסרי יותר – הם עשויים להתרכך עם הזמן ולפתוח את הלב לשינוי המבורך שעובר עלייך.

בהצלחה רבה ושה' יהיה בעזרך!

 

 

 

 
תגובות (0)

כתוב תגובה:

כתובת

"שלום לעם"

ע"י עמותת "גבריאל שר ישראל" (ע.ר. 58-037849-5)

רח' בני ברית 18 ירושלים

02-5022881

webmaster@shalomlaam.co.il

צור קשר