יום מחילה וסליחה

תגובות: 0

יום הכיפורים, כשמו כן הוא, יום של 'כפרה'. אבל, שלא כמו בנצרות, שבה די בווידוי השבועי אצל הכומר כדי לכפר על הכול, מין קסם שבו הכול מתכפר ברגע קט של הזאת מים קדושים. הכפרה ביהדות היא תוצאה של תהליך ניקוי ששמו 'תשובה'.


מה זו תשובה? 

התשובה מתחלקת לשלושה חלקים:


הכרת החטא והעזיבה - כאשר החוטא מכיר את חטאו, הוא יודע שנהג שלא כשורה הוא מודע לכך שהיה עבד ליצריו או לגחמותיו ולא שלט במעשיו, הוא מקבל על עצמו לעזוב דרך זו. על כך נאמר (ישעיה נה, ז) 'יַעֲזֹב רָשָׁע דַּרְכּוֹ וְאִישׁ אָוֶן מַחְשְׁבֹתָיו וְיָשֹׁב אֶל ה' וִירַחֲמֵהוּ וְאֶל אֱלֹהֵינוּ כִּי יַרְבֶּה לִסְלוֹחַ'.

חרטה - האדם מכיר במשמעות מעשיו, הוא מבין את הטעות שעשה, הוא מבין עד כמה החטא השפיע על נפשו לרעה, והוא מצטער על כך בכנות. על כך נאמר: (ירמיה לא, יח) 'כִּי אַחֲרֵי שׁוּבִי נִחַמְתִּי, וְאַחֲרֵי הִוָּדְעִי סָפַקְתִּי עַל יָרֵךְ, בֹּשְׁתִּי וְגַם נִכְלַמְתִּי כִּי נָשָׂאתִי חֶרְפַּת נְעוּרָי'.

קבלה לעתיד - לאחר שהוא מכיר ומחליט לעזוב, הוא מקבל על עצמו מכאן ולהבא שלא ישוב עוד לעולם לדרך הרע. באותו רגע אין דבר בעולם שיזיז אותו מהחלטתו הנחושה, וכלשונו של הרמב'ם 'ויעיד עליו יודע תעלומות שלא ישוב לזה החטא לעולם'. ועל כך נאמר (הושע יד, ד) 'וְלֹא נֹאמַר עוֹד אֱלֹהֵינוּ לְמַעֲשֵׂה יָדֵינוּ'.

הווידוי - ולכל אלו מצוה לצרף את הווידוי, כלומר להביע את הדברים בפה, להתוודות עליהם ולהצהיר בפה שלא נשוב עוד להרע.
נסיים בדבריו של הרמב'ם בהלכות תשובה:

'אף על פי שהתשובה והצעקה יפה לעולם, בעשרה הימים שבין ראש השנה ויום הכפורים היא יפה ביותר, ומתקבלת היא מיד. שנאמר 'דרשו ה' בהמצאו'.'


 עונשה של אדישות 

וְדַע, כִּי הַחוֹטֵא כַּאֲשֶׁר יִתְאַחֵר לָשׁוּב מֵחַטָּאתוֹ, יִכְבַּד עָלָיו מְאֹד עָנְשׁוֹ בְּכָל יוֹם, כִּי הוּא יוֹדֵעַ כִּי יָצָא הַקֶּצֶף עָלָיו,
וְיֵשׁ לוֹ מָנוֹס לָנוּס שָׁמָּה, וְהַמָּנוֹס הוּא הַתְּשׁוּבָה,
וְהוּא עוֹמֵד בְּמִרְדּוֹ וְהִנּוֹ בְּרָעָתוֹ, וּבְיָדוֹ לָצֵאת מִתּוֹךְ הַהֲפֵכָה,
וְלֹא יָגוּר מִפְּנֵי הָאַף וְהַחֵמָה, עַל כֵּן רָעָתוֹ רַבָּה.

וְאָמְרוּ רַבּוֹתֵינוּ זִכְרוֹנָם לִבְרָכָה עַל הָעִנְיָן הַזֶּה (קהלת רבה ז, טו):

מָשָׁל לְכַת שֶׁל לִסְטִים שֶׁחֲבָשָׁם הַמֶּלֶךְ בְּבֵית - הָאֲסוּרִים, וְחָתְרוּ מַחְתֶּרֶת, פָּרְצוּ וַיַעֲבוֹרוּ, וְנִשְׁאָר אֶחָד מֵהֶם.
בָּא שַׂר בֵּית - הַסֹּהַר וְרָאָה מַחְתֶּרֶת חֲתוּרָה וְהָאִישׁ הַהוּא עוֹדֶנּוּ עָצוּר, וַיַּךְ אוֹתוֹ בְּמַטֵּהוּ.
אָמַר לוֹ: קְשֵׁה יוֹם, הֲלֹא הַמַּחְתֶּרֶת חֲתוּרָה לְפָנֶיךָ, וְאֵיךְ לֹא מִהַרְתָּ הִמָּלֵט עַל נַפְשֶׁךָ?!'

(רבי יונה מגרינודי, שערי תשובה)

תגובות (0)

כתוב תגובה:

כתובת

"שלום לעם"

ע"י עמותת "גבריאל שר ישראל" (ע.ר. 58-037849-5)

רח' בני ברית 18 ירושלים

02-5022881

webmaster@shalomlaam.co.il

צור קשר