נישואין - בשביל מה?

יוסף רזניק תגובות: 0

בפרשת השבוע מסופר בהרחבה על נישואיו של יעקב אבינו, וזו ההזדמנות לעסוק מעט בענייני נישואין.

למה בעצם להתחתן? מה רע בכך שכל אחד חי לעצמו?

הקב'ה ברא את האדם באופן שהמצב הטבעי והשלם שלו הוא להיות נשוי, ומצב של בדידות הוא חלקי וחסר. כמעט כל אדם מרגיש זאת בעצמו, וגם התורה אומרת לנו (בראשית ב, יח): 'לֹא טוֹב הֱיוֹת הָאָדָם לְבַדּוֹ'. חכמי הסוד והקבלה מסבירים שהאיש והאישה היו נשמה אחת בעולם העליון, וכשהם יורדים לעולם הזה, הקב'ה הפריד אותם לשני גופים, אבל הנשמות קשורות זו בזו. ולכן יש כיסופים של שני החלקים הללו לשוב ולהתאחד, כדי שהחיבור והאיחוי יהיה מלא. אפילו את הקשר בין ה' לעם ישראל, המשילו הנביאים (ובמיוחד מגילת שיר השירים) לקשר הקדוש בין איש ואשה.

מלבד זאת, התורה מצוָה אותנו 'פְּרוּ וּרְבוּ' (בראשית א, כח), כלומר - הולידו ילדים, ודבר זה אפשרי כמובן רק במסגרת נישואין. הענקת חיים לאדם אחר, וגידולו מתוך אהבה ודאגה, מביאה את האדם להידמות לקב'ה שגם הוא יצר אותנו ודואג לנו כל העת; והרי ההידמוּת לה' היא מטרת הבריאה.

באיזה גיל צריך להתחתן?

הדרכת חכמים היא 'בן שמונה-עשרה לחופה' ולכן לכתחילה ראוי להתחתן בגיל צעיר. אמנם בימינו אנשים מתבגרים מאוחר, ובנים ובנות רבים עדיין אינם מוכנים להתחתן בגיל זה. כמו כן, בחור שלומד תורה בהתמדה ויצְרו אינו מטריד אותו, רשאי לדחות את מועד הנישואין כדי לגדול בתורה ללא עול החיים והפרנסה - אבל זאת, חשוב לציין, רק בהתייעצות עם רב ומורה דרך.

מהם 'שידוכין', 'אירוסין', 'קידושין' ו'נישואין'?

'שידוכין' הם עצם ההחלטה להתחתן. החלטה זו עדיין אינה מחייבת, וכל אחד מהצדדים יכול לחזור בו אם יש לו סיבה טובה לכך.

'קידושין' הם השלב הראשון בתהליך הנישואין: האיש נותן לאישה חפץ (בדרך כלל טבעת) ואומר לה בפני עדים: 'הרי את מקודשת לי... כדת משה וישראל'. מרגע זה נכרתת ברית בין האיש והאישה, והם אינם יכולים להיפרד ללא גט. הקידושין הם מצווה מהתורה, ואסור לבני זוג לחיות יחד ללא קידושין.

ה'נישואין' הם השלב הסופי, שבו האיש מביא את האישה לביתו ואז הם זוג נשוי לכל דבר ועניין. לפי חלק מהדעות החופה עצמה נחשבת כבית לעניין זה, והיא יוצרת את הנישואין. לפי דעות אחרות יש צורך לאחר החופה ב'חדר ייחוד' שבו בני הזוג נמצאים לבדם למשך זמן מסויים והדבר נחשב שהם התגוררו בבית אחד, והשהייה בחדר הייחוד מהווה את ה'נישואין'.

לגבי ה'אירוסין' יש הבדל בין לשון חכמים ללשון ימינו: בלשון חכמים, ה'אירוסין' זהים ל'קידושין'. בעבר היה נהוג לעשות את ה'קידושין' בשלב מוקדם, ורק לאחר תקופה מסוימת לקיים את החופה והנישואין. בתקופת ביניים זו האשה נקראה 'מאורסת'. היום נהוג לבצע את שני השלבים באותו מעמד עצמו, ומה שקרוי היום 'אירוסין' הוא למעשה 'שידוכין', ואין לו משמעות הלכתית.

מהי 'כתובה'?

הכתובה היא מסמך משפטי שמסדיר את חובות הבעל כלפי אשתו. הכתובה קובעת בין השאר סכום כסף מסוים שיינָתן לאשה במקרה של גירושין או של מות הבעל. דבר זה הוא תקנה של חכמים, שרצו שאדם יחשוב פעמיים לפני שהוא מחליט להתגרש. כיום נהוג לקרוא בקול את הכתובה מתחת לחופה, מיד לאחר הקידושין.

 

תגובות (0)

כתוב תגובה:

כתובת

"שלום לעם"

ע"י עמותת "גבריאל שר ישראל" (ע.ר. 58-037849-5)

רח' בני ברית 18 ירושלים

02-5022881

webmaster@shalomlaam.co.il

צור קשר