סעודות שבת (שבת ה')

יוסף רזניק תגובות: 0

בספר ישעיהו (נח, יג) נאמר: 'וְקָרָאתָ לַשַּׁבָּת - עֹנֶג, לִקְדוֹשׁ ה' - מְכֻבָּד'. מפסוק זה למדו חכמים שני דינים הקשורים לשבת: 'עונג שבת' ו'כבוד שבת'.

מהו דין 'עונג שבת'?

דין זה הוא כפשוטו: ישנה מצוה להתענג בשבת, באכילה ובשתייה, בשינה ובשאר דברים שגורמים לאדם עונג, ובלבד שאין בהם עשיית מלאכה. שבת היא אמנם יום רוחני, אבל ביום קדוש זה גם להנאה הגשמית ישנו ממד רוחני, אם לא מתרכזים רק בה אלא מתכוונים שהיא תצטרף להנאה הרוחנית ותשלים אותה.

האם יש חובה לאכול בשבת?

חכמים תקנו מעין 'מסגרת' לעניין עונג השבת, וקבעו שיש לאכול בשבת לפחות שלוש סעודות - אחת בלילה ושתיים ביום (בזמנם היה נהוג לאכול בימי חול שתי ארוחות בלבד). בכל אחת מסעודות השבת צריך לאכול 'כביצה' לחם (ולכל הפחות 'כזית'), משום שהלחם נותן חשיבות לסעודה. לפי חלק מהדעות, בסעודה השלישית שאוכלים לאחר תפילת מנחה אין חובה לאכול לחם, וניתן להסתפק במיני מזונות או אפילו בפירות וכדומה. חולה שקשה לו לאכול אפילו כזית, פטור מדין שלוש סעודות, משום שלגביו אין זה 'עונג שבת'.

בסעודות שאוכלים בהן לחם, ישנה מצוה לברך על 'לחם משנה', כלומר על שני ככרות שלמים של לחם, חלות, לחמניות, פיתות וכדומה. זאת אפילו אם בפועל אוכלים כמות קטנה. דין זה הוא זכר למָּן שירד לעם ישראל במדבר; בספר שמות (ט'ז, כב') מסופר שבכל יום שישי היה יורד 'לחם משנה' - כמות כפולה של מן שהספיקה גם לשבת.

אלו מאכלים אוכלים בשבת?

מעבר לאכילת הלחם שהיא חיוב מן הדין, אין הלכות בעניין מאכלי השבת, אך באופן כללי ישנה מצוה לאכול את המאכלים הטובים ביותר, 'בשר ודגים וכל מטעמים', ויותר ממה שרגילים בימות החול. בכל אחת מקהילות ישראל היו מאכלים מיוחדים לשבת. גם יהודים עניים ביותר שבימות החול היו אוכלים לחם יבש, השתדלו ככל יכולתם להשיג לשבת סעודה מכובדת יותר. רבים נהגו להקפיד לאכול בשבת דגים; רמז ידוע בעניין זה אומר 'האוכל דג ביום ד'ג (בגימטריה 7, כלומר היום השביעי) ניצל מד'ג (ראשי תיבות 'דין גיהנם')'.

 

מדוע אוכלים בשבת חמין (צ'ולנט)?

החמין לצורותיו השונות, הוא מאכל שהיה נפוץ כמעט בכל קהילות ישראל. הסיבה לכך היא שמצד אחד אסור לבשל בשבת, ומצד שני רצו לכבד את השבת באכילת תבשיל חם גם בסעודת הבוקר. הפתרון שנמצא היה להכין תבשיל שיתבשל במשך שעות רבות, מכניסת שבת ועד הבוקר. אחרים נהגו לסיים את הבישול לפני שבת ו'להטמין' את התבשיל בשמיכות וכדומה כדי לשמור על החום.

מה יש לעשות בזמן הסעודה?

סעודת שבת איננה אירוע של אכילה בלבד, אלא היא בראש ובראשונה אירוע רוחני ומשפחתי. בסעודה זו איש אינו ממהר לשום מקום, אין מסיחי דעת, ובני המשפחה פנויים להקשיב איש לרעהו. בשעת הסעודה ראוי לומר דברי תורה, ויש נוהגים שהילדים מספרים על מה שלמדו במשך השבוע. בכל הקהילות נהגו גם לשיר זמירות שבת, שהן שירי קודש שחוברו על ידי גדולי ישראל. מעניין לציין שאנשים רבים בימינו התקרבו ליהדות לאחר שהשתתפו בסעודת שבת וחוו את האווירה המיוחדת הקיימת בה.

מהי סעודת 'מלַווה מלכה'?

כאשר מסתיים ביקורו של אורח אהוב וחשוב, לא 'מוותרים' עליו בקלות אלא ממשיכים ללוות אותו גם כשהוא יוצא מהבית. גם השבת היא 'אורח' כזה, ולכן תיקנו חכמים שלאחר יציאתה יש לעשות לכבודה סעודה נוספת, ובאופן כזה 'מלווים' אותה וממשיכים מעט מקדושתה גם לימי החול. לכתחילה יש לעשות סעודה זו על לחם, ונוהגים לשיר בה את הזמירות המיוחדות למוצאי שבת.

 

תגובות (0)

כתוב תגובה:

כתובת

"שלום לעם"

ע"י עמותת "גבריאל שר ישראל" (ע.ר. 58-037849-5)

רח' בני ברית 18 ירושלים

02-5022881

webmaster@shalomlaam.co.il

צור קשר