מלחמת סייבר

אבינועם הרש תגובות: 0

מהנדסי המחשבים והטכנאים שישבו בחדר הבקרה של חברת האשראי הגדולה 'אמריקן אקספרס' הביטו המומים במתרחש מולם. מול עיניהם על המסך הגדול נפתחו קבצי המידע הכמוסים ביותר של החברה, ויד זדונית שוטטה לה בחופשיות במאגרי המידע.

''אנחנו תחת מתקפת סייבר' צרח אחד המתכנתים בהיסטריה אל המיקרופון. (לוחמת סייבר היא פעולה מלחמתית הננקטת על ידי מדינה, ארגון טרור וכדומה, על מנת לחדור ולהסב נזק למערכת המחשוב של היריב). מנהלי מחלקות אבטחת המידע הוזעקו למקום בדחיפות.

כמו אבני דומינו, החלו מערכות ההגנה המשוכללות והיקרות של חברת 'אמריקן אקספרס' האמריקאית לקרוס עד שבשתיים וחצי בלילה, 'האקרים' (מומחי מחשבים שמסוגלים בעזרת הידע הטכנולוגי שלהם לפרוץ למחשבים אחרים) מצפון קוריאה הפילו את קו ההגנה האחרון וחדרו ישירות למחשב הראשי של החברה, הם הצליחו לגנוב משם את הסודות הכמוסים ביותר כולל מספרי אשראי וחשבונות סודיים של מיליוני לקוחות. ואם זה לא מספיק, הם גם דאגו לשתול הודעה מפחידה באתר הבית של החברה לפיה כל מי שישתמש בכרטיס האשראי של 'אמריקן אקספרס' נמצא תחת מעקב של אנשי הארגון וכל חשבונותיו יהיו בסכנה.

בשעה ארבע לפנות בוקר, חייג הטלפון בביתו של דונטה סמית, קצין אבטחת המידע של החברה, האיש שכל מפתחות ההגנה של חברת הענק נמצאות אצלו. על הקו היה נשיא 'אמריקן אקספרס' אדון צ'יימברס הזקן והוא נשמע כועס מאוד: 'תסביר לי!' הוא נבח על דונטה סמית האומלל שעדיין ניגב את קורי השינה מעל עיניו: 'איך הם יכלו כל כך בקלות לחדור את חומת האבטחה של המחשבים שלנו! זו פשוט שערורייה!' צרח צ'יימברס הזקן.

דונטה סמית המבוהל ניסה להשחיל איזה משפט ולהסביר לאדון צ'יימברס שחומת האבטחה של החברה רק אתמול עברה בהצלחה מבחן פתע שהוא עשה לה, אחד מיני רבות, אבל צ'יימברס הזקן פשוט דהר קדימה ושמע רק את עצמו: 'אני אישית הבאתי לך תקציב של מאות מיליוני דולרים בשביל שתבנה לנו את מערך האבטחה הטוב ביותר בעולם, והנה! הוא פשוט קרס לנו מול העיניים כמו מגדל קלפים! אדון סמית הנכבד' איים צ'יימברס הזקן, 'אני מקווה שעד מחר בשמונה, תגיש מסמך מסודר עם כל ההסברים ותגיע איתו לישיבת המנהלים שלנו! ברור?'

'כן אדוני' נאנח דונטה המיואש. הוא הבין שלהמשיך לישון הוא כבר לא יוכל, ומיהר להרתיח לו מים, כדי לשתות קפה שחור חזק במיוחד ומיד לאחר מכן דהר ברכב הספורט החדיש שלו לעבר משרדי החברה ברובע מנהטן.

כעבור חצי שעה מיהר לכנס את כל צוות אבטחת המידע לישיבת חירום ובסופה הכין הצוות של דונטה מסמך מפורט שקבע חד משמעית: אין אף ארגון טרור בעולם שיוכל לפרוץ לבד את האבטחה המפורסמת של חברת 'אמריקן אקספרס'. לשם כך דרושים משאבים יקרים וגדולים יותר, המצויים אך ורק בידי מדינות. ולכן, כל העקבות, כך קבע הדו'ח, מוליכות בברור לעבר מדינת צפון קוריאה כאחראית בלעדית לפריצה הגדולה ביותר בתולדות חברה מסחרית בארצות הברית.

בשעה עשר כינס הנשיא אדון צ'יימברס הזקן מסיבת עיתונאים ובה האשים חד משמעית את צפון קוריאה באחריות לפרצת האבטחה הגדולה ואף הכריז שמדובר בפיגוע הסייבר הגדול ביותר שידעה ארצות הברית מעולם. בהמשך לדבריו של צ'יימברס הזקן, כינס אף נשיא ארצות הברית מסיבת עיתונאים משלו, הסתכל לעבר המצלמות ואמר בטון תקיף: 'אזרחים יקרים! אני מבטיח לכם שאנחנו עוד נגיב על החוצפה של צפון קוריאה. אף אחד לא יתחמק מעונש!'

כעבור שעה הגיע התגובה ממשרד ההגנה של צפון קוריאה שהודיעה כי מדינתם מוכנה לצאת למלחמה נגד ארצות הברית, ואין לארצות הברית לאיים בדיבורי סרק כי הצפון קוריאנים ממש לא מפחדים מדיבורים כאלו.

בחצות הלילה, הצליחו האמריקאים בתגובה לנתק את כל צפון קוריאה מהאינטרנט והכריזו על מלחמת סייבר רשמית כנגד צפון קוריאה. אירוע זה יירשם בדפי ההיסטוריה כסיבה לפריצת מלחמת הסייבר בין ארצות הברית לצפון קוריאה. 

 

*

יום קודם לכן, בחדר המחשבים המאובטח של חברת 'אמריקן אקספרס', קצין אבטחת המידע של  החברה -  דונטה סמית, קיבל הודעה מבנק ציריך שארבע מזוודות שחורות המכילות ארבעים מיליון דולר ביחד, הגיעו זה עתה לבנק והופקדו בכספת האישית שלו.

לאחר מכן, נתקבלה לתוך המייל של קצין האבטחה סמית הודעה מוצפנת בקוריאנית, שפה שהוא הכיר על בוריה עוד משירותו בדרום קוריאה בתור עובד ארגון הביון האמריקאי הCIA-. 'אדון סמית היקר. אנחנו מילאנו את חלקנו בהסכם. עכשיו תורך. אנחנו מצפים שבתוך שעה תמסור לנו את כל סיסמאות האבטחה כך שנוכל לחדור אל מחשבי 'אמריקן אקספרס' ולבצע את פיגוע הסייבר המתוכנן. אל תאכזב אותנו ולא נפגע בך ובמשפחתך.

על החתום: סוכנות הביון הצפון קוריאנית'

קצין האבטחה סמית ציית ומילא אף הוא את חלקו בעסקה. כעבור חצי שעה - בשתיים לפנות בוקר, נפרצו וקרסו מערכות האבטחה של חברת  'אמריקן אקספרס' כמו מגדל קלפים.

כולם הפנו את האצבע המאשימה לצפון קוריאה. 

למעשה, כמעט כולם - מלבד דונטה סמית בעצמו...

*

 

מלחמת הסייבר בין מדינות ארצות הברית וצפון קוריאה התגלגלה בגלל חוסר נכונות לבדוק את העובדות לעומק, שהרי היחיד שאשם הוא דונטה סמית, שבמקום לאבטח את המחשבים של מקום עבודתו נפל בתאוות הבצע והשוחד שלו. כך הדבר מתנהל אף בחיים שלנו – לפעמים אנחנו יכולים למצוא את עצמנו באמצע 'מלחמת עולם' פרטית, נגד מישהו אחר.

כמה פעמים מצאנו את עצמנו דנים אחרים לכף חובה? ובכמה פעמים אנו כועסים מידית, בעוד אילו היינו משכילים לבדוק את העובדות היינו חוסכים לעצמנו כל כך הרבה כעס והקפדה על אנשים אחרים שלא באשמתם...

תגובות (0)

כתוב תגובה:

כתובת

"שלום לעם"

ע"י עמותת "גבריאל שר ישראל" (ע.ר. 58-037849-5)

רח' בני ברית 18 ירושלים

02-5022881

webmaster@shalomlaam.co.il

צור קשר